Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Zapalenie krtani

 

29 października 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Zapalenie krtani

Zapalenie krtani jest popularną chorobą wśród niektórych grup zawodowych. Nie oznacza to jednak, że nie może dotknąć i innych. Ze względu na to, że objawy potrafią przypominać przeziębienie, jeśli utrzymują się nienaturalnie długo należy koniecznie odwiedzić lekarza.

Co to jest zapalenie krtani?

Zapalenie krtani to zapalenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Najczęściej powoduje ją wirus, choć może być również skutkiem infekcji bakteryjnej, spowodowane szkodliwymi warunkami pracy lub czynnikami zewnętrznymi. Rzadziej spotyka się zapalenie wywołane przez toksyny albo zaburzenia immunologiczne, chociaż istnienie alergii może znacznie wpłynąć na pojawienie się choroby. Podobnie jak tytoń oraz nadmiar alkoholu, które w znacznym stopniu uszkadzają gardło.

Pierwsze objawy zapalenia krtani

Na początku przypomina przeziębienie, dlatego w pierwszej fazie łatwo pomylić oba zachorowania. Zazwyczaj zaczyna się od bólu gardła i złego samopoczucia, dlatego zwłaszcza w okresie jesiennym początkowo ciężko zdiagnozować co to za infekcja. Jednak po tych objawach pojawia się kaszel, uciążliwa  suchość w gardle aż w końcu chrypka, która ogranicza możliwość mówienia częściowo lub całkowicie skutkując bolesnym bezgłosem. Na tym etapie mogą pojawiać się uszkodzenia nabłonka krtani, które przy zapaleniu nie dłuższym niż dwa tygodnie goją się bez pozostawiania zmian.

Ostre zapalenie krtani

Ten rodzaj zapalenia powoduje zakażenie albo podrażnienie związane z nadużyciem głosu. Trwa przeważnie od dwóch do trzech tygodni, a nadwyrężenie krtani ustępuje samoistnie bez komplikacji. Charakterystyczne dla tego rodzaju zapalenia są kaszel, chrypka, afonia czyli utrata dźwięczności głosu. Może pojawić się również gorączka, jednak u niektórych osób, pomimo pozostałych objawów nie występuje podwyższona temperatura.

Przewlekłe zapalenie krtani

Najczęściej pojawia się jako wynik nadwyrężenia strun głosowych przez używanie ich intensywnie np. w pracy lub jako efekt styczności ze szkodliwymi czynnikami: dym, kurz, środki chemiczne. Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia i tutaj pojawia się suchość w gardle, drapanie, chrypka prowadząca do czasowej utraty głosu oraz gęsta wydzielina zalegająca w gardle. W tym wypadku częściej występują komplikacje, które mogą doprowadzić nawet do konieczności hospitalizacji i interwencji chirurga.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Wizyta u lekarza powinna zaowocować przede wszystkim zdiagnozowaniem rodzaju zapalenia krtani. Leczenia antybiotykami wymaga jedynie choroba wywołana bakteriami. W pozostałych rodzajach tak mocne leki nie są konieczne. Wirusowe zapalenie krtani po dwóch tygodniach ustępuje samoistnie, lecz w trakcie jego trwania należy intensywnie nawilżać gardło płynami. Można także łykać, a najlepiej rozgryzać w tym celu witaminę A+E. Nie wolno nadwyrężać głosu zbyt częstym mówieniem, krzykami, a nawet szeptem, który obciąża struny głosowe bardziej niż normalny ton. Można pomóc sobie także dbając o wilgotność powietrza w pomieszczeniu, płukaniem gardła delikatnymi płukankami, brać pastylko do ssania. Korzystne dla dróg oddechowych w stanie choroby są również inhalacje, a nawet wdychanie tylko pary z gorącej wody.

Jak zapobiec zapaleniu krtani?

Dla niektórych osób zapalenie krtani jest wręcz chorobą zawodową. Nauczyciele, dziennikarze, śpiewacy oraz pozostałe osoby, które na co dzień używają głosu jako narzędzia pracy zazwyczaj, w którymś momencie kariery chorują na zapalenie krtani. Jednak aby załagodzić objawy choroby i nie pozwolić jej na rozwinięcie się w poważniejsze problemy warto stosować działania profilaktyczne. W tym celu najlepiej nie palić ani nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach. Nie nadużywać alkoholu oraz kawy, gdyż podrażnia ona błonę śluzową, o której nawilżenie trzeba dbać.

Jeśli gardło nie będzie obciążane ani narażane na częste infekcje, wówczas do zapalenia krtani może w ogóle nie dojść albo będzie ono mniej dokuczliwe jeśli jednak do niego dojdzie.

Autor: Karolina Skrzek

 
 
Tagi: zapalenie krtani, jak rozpoznać zapalenie krtani, jak leczyć zapalenie krtani, przyczyny zapalenia kratni, objawy zapalenia krtani, ostre zapalenie krtani, zapalenie krtani a ostre zapalenie, co powoduję zapalenie krtani, jak zapobiec zapaleniu krtani

Komentarze