Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Świńska grypa – co robić?

 

4 lutego 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Świńska grypa – co robić?

Wśród głównych objawów zakażenia wirusem świńskiej grypy wyróżnia się ogólne osłabienie, brak apetytu, kaszel i bardzo wysoka gorączka. Okres wylęgania wirusa świńskiej grypy to 10 dni. Grypa świńska przenosi się poprzez bliski kontakt zakażonej świni z człowiekiem oraz odwrotnie. Niestety wirus ma zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka.

W związku z tym, że objawy świńskiej grypy są podobne do objawów grypy sezonowej, bez odpowiednich badań lekarskich, umożliwiających zidentyfikowanie wirusa nie można jednoznacznie stwierdzić rodzaju grypy, którą jesteśmy zarażeni.

Na wstępie przypominamy charakterystyczne objawy dla zwykłej grypy:

  • gorączka powyżej 38°C, a często nawet powyżej 39°C (u małych dzieci najczęściej z dreszczami);
  • silne bóle głowy i karku;
  • suchy, męczący, nieskuteczny kaszel;
  • nieżyt nosa;
  • bóle mięśni i stawów (jeden z najbardziej typowych objawów);
  • uczucie rozbicia i wyczerpania;
  • brak apetytu.


Na wirusa świńskiej grypy działają leki zgromadzone na wypadek epidemii ptasiej grypy. To środki antywirusowe: tamiflu (oseltamiwir) oraz relanza (zanamiwir). Najlepiej zażyć je w ciągu 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Wbrew zapewnieniom niektórych ekspertów, szczepionki przeciw zwykłej grypie w walce z jej świńskim szczepem nie są skuteczne.

Typowe  kliniczne symptomy zakażenia wirusem świńskiej grypy


Objawy przypominają tradycyjną grypę:

Są nimi: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe,
ból głowy, ból gardła, oraz suchy kaszel ,uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia,
brak apetytu, ból w okolicy ucha.

Mogą wystąpić również: katar, nudności, biegunka lub wymioty, a czasami nawet: sztywność, utrata przytomności, dezorientacja.

Jeśli nawet silna i nagła gorączka (38,2 stopni u osoby nie należącej do grupy wysokiego ryzyka), jest objawem grypowym najlepiej znanym, to jednakże nie wystarczy ona jedna, aby z całą pewnością stwierdzić infekcję grypową.

W przypadku grypy A (H1N1), tej nagłej gorączce będą towarzyszyć: bóle głowy, kaszel (suchy przez większość czasu), ból gardła, długie uczucie zmęczenia, bóle mięśniowe i/lub stawowe, katar, a także, ale co prawda w nieco mniejszych proporcjach, mdłości, biegunki oraz inne   symptomy ze strony układu pokarmowego.

Jeśli objawy występują, a pacjent przebywał w strefie geograficznej, gdzie zaobserwowano obecność wirusa grypy A(H1N1), lekarz będzie mógł zlecić wykonanie testów bardziej zaawansowanych.
Kiedy tylko objawy grypy A (H1N1) zostaną zidentyfikowane i uznane za pewne, zarażona osoba powinna, w większości przypadków, leczyć się przez 2 tygodnie. Jeśli chodzi o osoby z grup ryzyka, niebezpieczeństwo pojawienia się komplikacji pozostaje nadal bardzo wysokie i niewątpliwie zagraża zdrowiu i życiu osoby zarażonej.

Autor:
Łukasz Bień

Źródła:
http://www.zdrowie.e-zdrowie.info/ah1n1-swinska-grypa-objawy-164.html
http://www.emito.net/poradniki/zdrowie/wybrane_choroby/swinska_grypa#czym_jest_swinska_grypa


 
 
Tagi: świńska grypa, objawy świńskiej grypy, wirus AH1N1, wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła oraz suchy kaszel, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe

Komentarze