Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Przyczyny zawrotów głowy

 

15 czerwca 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Przyczyny zawrotów głowy

Autor: Muriel Miralles de Sawicki

Źródło: sxc.hu

Zawroty głowy to bardzo częsta przyczyna naszych wizyt u lekarza. Tłumaczymy sobie je zazwyczaj zmianami pogody, gorszym samopoczuciem albo niewyspaniem. Wraz z wiekiem dochodzi do nich coraz częściej i aktualnie około 50% starszych osób boryka się z tym problemem.
Zgodnie z definicją ta dolegliwość to złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała, często współistniejące z nudnościami lub wymiotami, związane z uszkodzeniem narządu przedsionkowego i/lub jego połączeń nerwowych (układowe zawroty głowy). Powodem jej występowania często jest coś innego, ale czy na pewno związane jest to ze zmianą pogody?
   
Różne osoby w inny sposób odczuwają zawroty głowy, ale głównym czynnikiem zdecydowanie w tym przypadku jest wiek. Najwięcej problemów z tą dolegliwością mają seniorzy, ale nawet młodzież czasem musi się z tym borykać. U młodych ludzi występują one bardzo często po zbyt dużej dawce alkoholu lub gwałtownej zmianie pozycji ciała. Z kolei u osób starszych może  mieć znacznie poważniejsze podłoże. Stąd też właśnie osoby zaawansowane nie powinny lekceważyć takich zawirowań, zwłaszcza w takich przypadkach jeśli pojawiają się często i towarzyszą im inne niepokojące objawy. To są te momenty, kiedy nie można zwlekać z wizytą u specjalisty. Zawroty głowy mogą mieć podłoże neurologiczne, sercowo-naczyniowe, psychogenne lub laryngologiczne. Na początku zajmijmy się tymi neurologicznymi.. Zasadniczym powodem zawrotów głowy jest uszkodzenie narządu przedsionkowego w uchu wewnętrznym, włókien przewodzących nerwu VIII (nerwu przedsionkowo-ślimakowego), jądra przedsionkowego w pniu mózgu lub innych struktur układu nerwowego odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi. Niezwykle ważne jest to, iż tylko uszkodzenie jednostronne daje objawy, przy uszkodzeniu obustronnym natomiast nie występują. Wśród przyczyn neurologicznych i laryngologicznych, które są ze sobą ściśle powiązane, możemy wyróżnić obwodowe i ośrodkowe. Do obwodowych przyczyn należą:
  • uraz ucha wewnętrznego -  na przykład złamanie piramidy kości skroniowej, przetoka przychłonki, wstrząśnienie błędnika; zapalenie błędnika i nerwu przedsionkowo-ślimakowego –  może być to wynikiem powikłań po grypie. Zawroty głowy, nudności i wymioty mogą pojawiać się nawet przez kilka dni. Leczy się je wówczas antybiotykami i steroidami. Czasami zdarza się także, że pacjent jest kierowany na specjalną rehabilitację, gdzie uczy się go, jak zachować równowagę; zapalenie części przedsionkowej nerwu VIII – najczęściej wirusowe, rzadziej autoimmunologiczne czy naczyniowe. Objawy narastają bardzo szybko, ponieważ w ciągu kilku godzin i polegają na układowych zawrotach głowy z nudnościami, wymiotami i zaburzeniami równowagi. Dopiero po około dwóch albo trzech tygodniach objawy ustępują;
  • nowotwór w obrębie ucha wewnętrznego; choroba Meniere'a – spowodowana wodniakiem błędnika, który polega na gromadzeniu się płynu w uchu wewnętrznym, co skutkuje nagłymi, napadowymi zawrotami głowy, ale także nudnościami i oczopląsem. Łączy się to z uczucie pełności w uchu, szum uszny i upośledzenie słuchu. Dolegliwości trwają od kilkunastu minut do kilku dni, ich wzmocnienie następuje przy ruchach głowy, a zmniejszają przy zamkniętych oczach. W czasie między napadami mogą utrzymywać się szumy uszne.
Do grupy objawów ośrodkowych zaliczamy przede wszystkim: udar pnia mózgu i móżdżku, guzy pnia mózgu, migrenę, napad padaczkowy, niewydolność krążenia kręgowo-podstawnego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. 

Zawroty głowy mogą występować także w trakcie wielu innych chorób . Spośród tych sercowo-naczyniowych i metabolicznych należy wymienić: omdlenia odruchowe (pozycyjne, fiksacyjne, kaszlowe, emocjonalne); omdlenia sercowe związane z arytmią, wadami zastawkowymi serca, kardiomiopatią, przeciekami w sercu; hipowolemię związaną z utratą krwi, odwodnieniem czy niedokrwistość, autonomiczne zaburzenia regulacji ciśnienia tętniczego. Istnieje też zupełnie różna przyczyna zawrotów głowy, a mianowicie podłoże psychogenne. Najczęściej spotykane są zaburzenia nerwicowe. które powiązane są przede wszystkim z działaniem otaczających i wszechobecnych zewnętrznych czynników stresowych, lękiem przed utratą świadomości, dusznością, objawami zaburzeń rytmu serca, jak kołatanie serca, zaburzeniami neurologicznymi pod postacią mrowienia i osłabienia rąk, ust lub nóg. Bardzo rzadko, ale zdarzają się zawroty o typie wirowania. Objawy w przeważającej większości występują w ciągu dnia. Towarzyszy im zazwyczaj przyspieszony i pogłębiony oddech, czyli tak zwana hiperwentylacja, który jeszcze dodatkowo nasila ataki.

Często zawroty głowy oznaczają jakiś poważniejszy problem, dlatego jeśli zdarza nam się miewać je raz na jakiś czas należy udać się z wizytą do lekarza. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, jednak czasami warto się powstrzymać z pochopną opinią, ponieważ może być to spowodowane czymś zupełnie innym. Jednak wraz z wiekiem nasilanie się bólów głowy zazwyczaj jest oznaką groźniejszej choroby, z którą trzeba pójść do specjalisty.

Autor:

Karol Frankowski
 
 
Tagi: zawroty głowy, uraz ucha wewnętrznego, złamanie piramidy kości skroniowej, powikłania po grypie, nowotwór w obrębie ucha wewnętrznego

Komentarze