Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Przyczyny temponady serca oraz metody jej leczenia

 

18 maja 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Przyczyny temponady serca oraz metody jej leczenia

Autor: Zarko Kecman

Źródło: sxc.hu

Tamponada serca jest bardzo poważnym stanem zagrożenia życia, wywołanym przez nagromadzenie się płynu w worku osierdziowym, a także wzrost ciśnienia śródosierdziowego. W następnej kolejności nastąpić może napełnianie przedsionków i komór, co skutkuje spadkiem objętości wyrzutowej i minutowej serca z rozwinięciem się objawów wstrząsu.
Leczenie tamponady ma charakter objawowy, a w dużej mierze wszystko zależy od jak najszybszego rozpoznania oraz zastosowanego leczenie.

Tamponada może wystąpić w wyniku pęknięcia ściany w przebiegu zawału mięśnia sercowego zapalenia osierdzia lub na skutek urazu. W wyniku jej powstania dochodzi wówczas do ostrej niewydolności prawokomorowej serca, a także pomniejszenia objętości wyrzutowej serca oraz wstrząsu kadriogennego. Tamponada serca powstaje nagle i niespodziewanie, dla przykładu, gdy ktoś zrani nas nożem i wystąpią wówczas komplikacje kardiochirurgiczne, pęknięcie ściany serca (to dzieje się często przy zawale mięśnia sercowego) czy pęknięcia krwiaka śródściennego części wstępujące aorty.

Choroba po jakimś czasie zaczyna nabierać tempa, narasta wskutek zapalenia osierdzia, nacieku nowotworowego na worek osierdziowy, krańcowej niewydolności krążenia, wątroby lub nerek. To nic, że to dzieje się wolno, bo trzeba zauważyć, że w ciągu trwania tego procesu nawet 2 litry płynu mogą się zebrać w przestrzeni osierdziowej i dochodzi wtedy do jej rozciągnięcia, ponieważ musi się ona przystosować do nowego stanu rzeczy. Czyli znacznie zwiększone objętości płynu. Natomiast kiedy krew krąży szybko nawet 100 ml może spowodować tamponadę.

Gdy tylko spostrzeżemy jakieś objawy należy w ogromnym pośpiechu udać się do specjality. Nie można niczego lekceważyć, ponieważ objawy tamponady serca czasami mogą być bardzo podobne do tych, które występujących przy posiadaniu zastoinowej niewydolności serca. W takich momentach przydaje się diagnostyka różnicowa, pozwalająca na postawienie rozpoznania przy pomocy zebranej zebranej historii pacjenta. Sprawdzamy wówczas czy wystąpił nagły początek od razu po urazie, zwłaszcza w przypadku młodych osób lub wśród tych, którzy przeżyli zawał serca, w ciągu 4-5 dni po jego przebyciu.

Do prawidłowego rozpoznania choroby stosuje się badanie echokardiograficzne, które dostępne jest tylko i wyłącznie dla osób borykających się z tamponadą. Żeby uzyskać pozwolenie bez poważnej przyczyny trzeba czekać długimi miesiącami. Ustalenie zawsze odnosi się do  stwierdzeniu trzech objawów( jest to tak zwana triada Becksa); hipotensji wypełnienia żył szyjnych oraz głuchych i cichych tonów serca. Pojawia się także nietypowy i nieobliczalny ból w klatce piersiowej.

Można stwierdzić również tętno dziwaczne, polegające na nadmiernym obniżeniu skurczowego ciśnienia tętniczego podczas wdechu (więcej niż o 10 mm Hg). Jest to objaw ważny, ale nie patognomoniczny. Jak leczyć te wszystkie objawy, tak aby to było skuteczne? Przede wszystkim powinno się niezwłocznie udać się do szpitala. Wszelkie poza szpitalne próby są z góry skazane na niepowodzenie. Grożą po prostu śmiercią. Lekarze natomiast stosują Perikardiocentozę. Oznacza to ewakuację płynu za pomocą nakłucia worka osierdziowego dzięki temu udaje się obniżyć nam ciśnienie osierdziowe. Tak wykonany zabieg sprawia iż leczenie przyczyn tamponady w znacznym stopniu pozwalają na uratowanie życia pacjentowi. 

Często stosuje się także drenaż osierdziowy, aby nie występowały nawroty. Jeśli z kolei chodzi o nowoczesne metody leczenia, tutaj w ciągu 20 ostatnich lat doszło do sporych zmian. Mamy coś w rodzaju stentu. Jest to bardzo cieniutka rurka wykonana z cieniutkiej siateczki, która po wprowadzeniu do naczynia rozpręża się i stanowi podporę dla słabych ścianek naczynia. Stenty zakłada się głównie dlatego, że ścianki naczyń oczyszczonych ze złogów cholesterolowych są wiotkie - mogą zapaść się od razu lub po jakimś czasie i znów zablokować przepływ krwi. Hitem ostatnich lat są rusztowania pokryte goreteksem. Zazwyczaj stosuje się je jednak przy leczeniu tętniaków aorty, by zastąpiły uszkodzoną ścianę naczynia.

Tamponada to bardzo groźna choroba, która towarzyszy ludzkości już od jakiegoś czasu, odkąd w Richard Lower jako pierwszy opisał ten stan ucisku. W żadnym wypadku objawów, opisanych powyżej nie można lekceważyć i należy niezwłocznie udać się do najbliższego lekarza, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Pamiętajmy, że istnieje bardzo wysoka śmiertelność w przypadku leczenia poza szpitalnego. Tylko w ośrodku medycznym mamy szanse na całkowite wyleczenie się z choroby i zmniejszenia zagrożenia życia.

Autor:

Karol Frankowski
 
 
Tagi: Tamponada serca, wzrost ciśnienia śródosierdziowego, pęknięcie ściany serca, worek osierdziowy, tętniak aorty

Komentarze