Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Przyczyny i objawy raka skóry

 

21 kwietnia 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Przyczyny i objawy raka skóry

Źródło: public domain

Rak skóry jest najczęściej diagnozowanym typem nowotworu. Może on występować w kilku różnych typach, do najważniejszych należą: rak podstawnokomórkowy skóry (najczęściej spotykany), rak kolczystokomórkowy skóry (charakteryzujący się skłonnością do przerzutów) oraz czerniak złośliwy (bardzo ciężki w leczeniu i szybko rozwijający się).
Główną przyczyną raka skóry jest zbytnia ekspozycja na silne i długotrwałe promieniowanie UV. Szkodliwe są zarówno naturalne promienie słoneczne, jak i sztuczne naświetlania. Ocenia się, że około 85% wszystkich nowotworów tego typu jest wywołanych przez nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Oparzenia słoneczne, zwłaszcza te do których doszło w dzieciństwie, albo wczesnej młodości, mogą skutkować wystąpieniem raka skóry. Szczególnie groźne jest to dla osób o jasnej karnacji np. dużo pracujących na wolnym powietrzu. Sztuczne promieniowanie UV uzyskiwane przy pomocny lamp kwarcowych stosuje się w solariach. Zbyt częste korzystanie z nich może przynieść takie same efekty jak wieloletnia ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne.

Ryzyko wystąpienia nowotworów skóry jest szczególnie wysokie dla osób, które korzystają z solarium regularnie przez długi okres czasu. Inne czynniki, które mogą doprowadzić do raka skóry to: promienie rentgenowskie, nadmierny kontakt z arsenem i jego związkami, palenie papierosów oraz przewlekłe choroby pokroju łuszczycy. Często uwarunkowania genetyczne są czynnikiem decydującym o wystąpieniu nowotworu. Należy szczególnie uważać na wszelakiego rodzaju znamiona, ponieważ najczęściej w nich, pod wpływem jednego z powyższych czynników, dochodzi do zmian nowotworowych i rozwinięcia się czerniaka.

Diagnoza raka skóry jest względnie prosta. Jak w przypadku wszystkich nowotworów najważniejsze jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Każdy z nas powinien obserwować wszelkie nieprawidłowości na swojej skórze i w razie pojawienia się utrzymujących zmian zgłosić się do lekarza. Kilka prostych badań dermatologicznych może dać nam pewną diagnozę, natomiast odwlekanie może doprowadzić do rozwoju nowotworu, którego leczenie stanie się kłopotliwe.

Do najczęstszych objawów raka skóry należą: utrzymująca się zmiana zabarwienia skóry w jednym miejscu, powiększenie się, deformacja lub utrzymujące swędzenie znamienia, a także krwawienie i utrzymujący się ból krosty. Jeżeli zauważymy u siebie jedną z powyższych anomalii należy natychmiast zgłosić się po poradę lekarską. Każdy z wcześniej wymienionych typów nowotworów ma jednak kilka cech charakterystycznych tylko dla siebie.

Rak podstawnokomórkowy zazwyczaj przejawia się w postaci gładkiego wybrzuszenia na powierzchni skóry. W późniejszym stadium na szycie guzka pękają naczynka. Zaczerwieniona, zgrubiała i łuszcząca się skóra w okolicach poddawanych ekspozycji na promienie UV może być symptomem rozwoju raka kolczystokomórkowego. Kolejne etapy rozwoju choroby objawiają się często owrzodzeniami oraz krwawieniem.

Czerniak złośliwy wywołuje zmianę koloru skóry, przebarwienia pojawiają się zazwyczaj jako powiększenie i zaciemnienie istniejącego już znamienia. Może on jednak przybierać kolor różowy, czerwony, a nawet cielisty. Wcześnie zdiagnozowany rak skóry, nieprzejawiający skłonności do przerzutów, jest łatwy do wyleczenia. Zazwyczaj przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nowotworu wraz ze sporym zapasem zdrowej tkanki, tak aby nie mógł odrosnąć. W bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się radioterapię.

Kiedy zdiagnozuje się raka złośliwego z przerzutami leczenie dobiera się  indywidualnie dla każdego pacjenta. Typ kuracji zależy w dużej mierze od rodzaju raka i jego umiejscowienia. Częstą praktyką, w wypadku usuwania nowotworu z okolic twarzy, jest stosowanie metody Mosha. Jest to specjalistyczny zabieg polegający na usunięciu wszystkich komórek nowotworowych z minimalnym marginesem zdrowej tkanki. Jest trudny do wykonania, ale ślady po nim są nieporównywalnie mniejsze niż po standardowym zabiegu tego typu. W Polsce jest on często nazywany metodą Breuningera.

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed rakiem skóry jest unikanie dużej ekspozycji na promienie UV. Tak więc unikanie opalania się w godzinach od 10 do 14, stosowanie kremów i balsamów do opalania z mocnym filtrem oraz rzadkie korzystanie z solarium. Ważne też jest obserwowanie własnej skóry, ponieważ wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian nowotworowych daje niemal stu procentową szansę na wyleczenie. Rak skóry jest częstą przypadłością, jednak dzięki rozwojowi profilaktyki i nowych metod leczenia, rzadko kiedy śmiertelną. Unikanie czynników ryzyka oraz konsultacje z dermatologiem w kwestii nietypowych znamion i zmian naskórnych, pozwolą nam na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych nowotworów tego typu.

Autor:

Bartłomiej Cerek
  
 
 
Tagi: rak skóry, czerniak, zdrowie, nowotwory, nietypowe znamiona, badania, radioterapia, wycięcie znamienia, leczenie chirurgiczne

Komentarze