Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Potworniak okolicy krzyżowo - guzicznej

 

27 czerwca 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Potworniak okolicy krzyżowo - guzicznej

Źródło: sxc.hu

Potworniak jest nowotworem powstającym wskutek patologicznych zmian zachodzących w komórce zarodkowej. Stanowi on mieszankę różnych tkanek. Najczęściej przyjmowaną postacią jest postać torbieli skórzastej. Wraz z rozwojem choroby twór stopniowo się powiększa, zawierając wykształcone włosy, paznokcie a czasami nawet zęby, oraz gruczoły łojowe i potowe wywarzające hormony, które mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych.
Potworniak okolicy krzyżowo – guzicznej przyjmuje postać łagodnych lub złośliwych guzów wywodzących się z komórek zarodkowych. Najczęściej guzy te są wrodzone. Należą do najczęstszych guzów zarodkowych u dzieci, ponieważ stanowią 40% nowotworów tej grupy. Guzy nie przybierają ogromnych kształtów, są zazwyczaj niewielkie, ponieważ mierzą średnio 10 cm i zlokalizowane są w okolicy kości guzicznej. Mogą być przyczepione do tkanek okolicy krzyżowo - guzicznej w linii środkowej i uwypuklać się na zewnątrz. Potworniaki okolicy krzyżowo – guzicznej  mogą również występować do przodu kości krzyżowej, zazwyczaj tworząc narośl w okolicy kości krzyżowej i guzicznej. Komórki budujące guzy mogą być zmutowane genetycznie.

Przyczyny

Przyczyny występowania pierwotniaków nie są do końca znane, istnieje jednak wiele teorii, które próbują to wyjaśnić. Jedna z nich wiąże potworniaki wrodzone z pasożytniczymi bliźniakami. W przypadku takiego typu bliźniąt jeden płód zostaje częściowo wchłonięty przez drugi, jest to jednak jedna z wielu hipotez, która nie została w odpowiedni sposób potwierdzona i udowodniona.

Występowanie tej choroby często jest związane z obecnością zaburzeń rozwojowych linii środkowej ciała, do których możemy zaliczyć rozszczep kręgosłupa, czy przepuklinę oponowo – mózgową.

Objawy

W przypadku łagodnego przebiegu tej choroby widoczne są zniekształcenia okolicy okołoodbytniczej i kości krzyżowej. Jest to szczególnie widoczne w przypadkach wzrostu nowotworu na zewnątrz od kości krzyżowej i są to najczęściej guzy łagodne. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z guzami wzrastającymi, wtedy objawy pojawiają się stosunkowo późno, ponieważ są one bezpośrednio uzależnione od wielkości guza.

W sytuacji, gdy guz osiągnie znaczące rozmiary, chory może uskarżać się na ucisk w okolicy miednicowej a także na ucisk dróg moczowych i zwojów nerwowych podkrzyżowych i najczęściej jest to guz złośliwy. W przypadku lokalizacji wystąpienia guza krzyżowo−guzicznego do rozpoznania choroby niezbędne jest wykonanie badań RTG kręgosłupa w odcinku lędźwiowo−krzyżowym.

Autor:

Agnieszka Puszcz
 
 
Tagi: Potworniak okolicy krzyżowo guzicznej, komórki zarodkowe, nowotwór, gospodarka hormonalna, zaburzenia hormonalne

Komentarze