Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Objawy zespołu Reye\'a

 

15 lipca 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Objawy zespołu Reye\'a

Autor: Alexander Daucik

Źródło: sxc.hu

Zespół Reye’a to bardzo rzadka, ale niezwykle groźna choroba. Diagnozuje się ją głównie u dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Zdarzają się jednak przypadki zachorowań również u noworodków oraz osób dorosłych. Największym niebezpieczeństwem wiążącym się z tą chorobą jest to, że może ona spotkać każdego, bez względu na wiek czy płeć. Bardzo często występuje ona jako powikłania po nieprawidłowym leczeniu grypy i przeziębień u dzieci.

Czym jest Zespół Reye'a?

Zespól Reye'a nazywany jest również alergią na Aspirynę. Jest to rzadki zespół objawów wiążących się z ostrym stłuszczeniem wątroby, a także zaburzeniami neurologicznymi nazywanymi encefalopatią. Przyczyny rozwoju tej choroby nadal nie są w pełni poznane.

Choroba ta występuje przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Pojawienie się jej symptomów wiąże się ze stosowaniem leków z grupy salicylanów, w tym, np. popularnej Aspiryny u dzieci z zaobserwowaną infekcją wirusową. Dlatego też nie dziwi fakt, że dzieci chorują na zespół Reye'a najczęściej w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, ponieważ to wtedy występuje większa liczba przeziębień. W dotychczasowej historii choroby, obserwowano większą liczbę zachorować wśród dzieci pochodzących z małżeństw blisko spokrewnionej ze sobą pary.

Oprócz powikłań po wystąpieniu infekcji wirusowych, do przyczyn rozwoju tej choroby zalicza się również występowanie wrodzonych chorób metabolicznych lub działanie toksyn, takich jak np. pestycydy, farby lateksowe, toksyny pleśniowe i środki owadobójcze oraz zaburzenia przemiany białek i tłuszczów. Zwykło się przypuszczać, że zespół Reya może zostać zaobserwowany również jako wynik pewnych infekcji, np. w wyniku zakażenia wirusem:
 • grypy
 • ospy wietrznej i półpaśca
 • świnki
 • różyczki 
 • Cytomegalowirusem, CMV(wywołujący cytomegalię; bardzo często jest przyczyną wad rozwojowych płodów)
 • adenowirusami (zakażające zazwyczaj oczy i układ oddechowy)
 • reowirusami, w tym rotawirusami (odpowiadające za wystąpienie infekcji gorączkowych; rotawirusy – częsta przyczyna biegunek wirusowych u niemowląt i małych dzieci)
 • rynowirusami (będących przyczyną banalnych przeziębień; infekują górne drogi oddechowe, zwłaszcza nos)

Skąd wiemy, że dziecko jest chore?

Objawy zespołu Reye'a zazwyczaj pojawiają się w okresie od trzech do pięciu dni po przebytej infekcji wirusowej, np. grypie, przeziębieniu, ospie wietrznej lub zakażeniu dróg oddechowych. U dzieci do lat dwóch, pierwszymi symptomami zespołu Reye'a mogą być biegunka przyśpieszony oddech

Na pierwszy plan w opisie choroby wysuwają się wszelkie objawy, które można powiązać z upośledzeniem funkcji wątroby, która występuje w wyniku ostrego stłuszczenia, oraz zaburzenia neurologicznego, które nazywamy encefalopatią.

W wyniku encefalopatii dochodzi do wtórnych upośledzeń pracy wątroby. Obejmują one, np.
 • zaburzenia świadomości (nadmierna senność, zaburzenie kontaktu, bądź pobudzenie),
 • zaburzenia neurologiczne (m.in. zaburzenia napięcia mięśniowego),
 • zaburzenia w reakcji źrenic.
Bardzo często przed rozwojem choroby występują klasyczne objawy zwykłego przeziębienia: kaszel, gorączka czy katar, co niewątpliwie może utrudnić rozpoznanie i postawienie właściwej diagnozy. Jeżeli zespół Reye'a zostanie już wykryty konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, które polega na korygowaniu zaburzeń metabolicznych, a także łagodzeniu objawów. Jedynie w momencie podjęcia szybkich działań, możemy mieć szansę na powrót do zdrowia. Niestety najczęściej bywa tak, że w wyniku choroby powstają trwałe uszkodzenia wątroby.

Autor:

Marta Płaza
 
 
Tagi: Zespól Reye'a, alergia na aspirynę, zaburzenia neurologiczne, encefalopatia, infekcja wirusowa, grypa, ospa wietrzna, choroby zakaźne

Komentarze