Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Metody leczenia raka płuc

 

17 czerwca 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Metody leczenia raka płuc

Autor: Rodrigo Matias

Źródło: sxc.hu

Rak płuc zwany jest inaczej rakiem oskrzela. Jest to najczęściej występujący nowotwór u ludzi, na którego rocznie umiera ok. 1,3 mln osób. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn. Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną występowania tej choroby.
Ryzyko zachorowania zwiększają również przewlekłe spastyczne zapalenia oskrzeli oraz praca przy asfaltowaniu dróg lub rafineriach ropy naftowej. Szczególnie szkodliwymi substancjami są: azbest, chrom, arsen, krzemionka oraz radon. Duże znaczenie dla rozwoju tej choroby mają także czynniki dziedziczne, zanieczyszczenia środowiska oraz powietrza.

Zabieg operacyjny jest jedną z metod leczenia raka płuc. Metoda ta polega na usunięciu guza z wraz z otaczającą go zdrową tkanką i sąsiednimi węzłami chłonnymi. Najczęściej dochodzi do usunięcia jednego płata płuca lub nawet całego płuca w całości. Nie jest to zabieg niebezpieczny dla zdrowia pacjenta, ponieważ może on żyć z jednym płucem i normalnie funkcjonować w życiu codziennym.

Kolejną metodą walki z rakiem płuc jest radioterapia, za pomocą promieni jonizujących. Leczenie za pomocą radioterapii polega na napromieniowaniu guza oraz jego otoczenia promieniami jonizującymi. Komórki rakowe już istniejące niszczone są przez wiązki promieni jonizujących, które chronią także przed powstawaniem nowych komórek rakowych. Radioterapię dzielimy na  radioterapię radykalną i radioterapię paliatywną. Radioterapię radykalną charakteryzuje  dążenie do całkowitego usunięcia komórek rakowych z organizmu. Radioterapia paliatywna polega natomiast na zmniejszeniu wymiarów guza a co za tym idzie zmniejszeniu bólu u pacjenta. Radioterapia jest ustalana indywidualnie dla każdego chorego, zazwyczaj proces leczenia za pomocą radioterapii trwa od 1 do 7 tygodni. Radioterapia jest bezpieczną formą walki z rakiem, należy jednak pamiętać o tym, aby stosować się do zaleceń lekarza. 

W leczeniu raka płuc stosowana jest również chemioterapia. Chemioterapia polega na podawaniu leków , które będą w stanie walczyć z komórkami rakowymi. Podobnie jak w przypadku radioterapii dla każdego pacjenta jest ustalony indywidualny tok leczenia, chemioterapia zazwyczaj trwa kilka tygodni. Czasami w leczeniu stosuje się metodę łączenia chemioterapii oraz radioterapii, niestety często wiąże się to ze zwiększonym stopniem toksyczności organizmu. Negatywnym aspektem stosowania w leczeniu chemioterapii lub radioterapii jest możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęściej występujących skutków ubocznych możemy zaliczyć :mdłości, wymioty, zmęczenie oraz wypadanie włosów. Problemem jest to, iż występowanie skutków ubocznych po zastosowaniu chemioterapii lub radioterapii może wcale nie ustąpić i utrzymywać się do końca życia, najczęściej dotyczy to płuc, nerek czy serca, czasami jednak jest tak, że skutki uboczne występują u chorego tylko przez jakiś okres.

Leczenie raka płuc jest niezwykle ciężkim i długotrwałym procesem, który wymaga od pacjenta dużej cierpliwości i wiary w całkowite wyzdrowienie. Ciągle trwają poszukiwania nowych metod zwalczania raka płuc, nie jest to jednak takie proste. Badania te wymagają dużych nakładów finansowych a także dużego zaangażowania odpowiednio wykwalifikowanej grupy badaczy, należy jednak mieć nadzieję, iż w nadchodzących latach pojawi się coraz więcej metod zwalczania nowotworów.

Autor:

Agnieszka Puszcz
 
 
Tagi: rak płuc, objawy raka płuc, nowotwory, zdrowy mężczyzna, palenie papierosów, skutki palenia, palenie a rak płuc

Komentarze