Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jaskra - przyczyny, objawy, leczenie

 

29 maja 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Jaskra - przyczyny, objawy, leczenie
Jaskra jest chorobą oczu prowadzącą do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. W związku z tym dochodzi do pogorszenia lub utraty wzroku.
Głównym czynnikiem uszkadzającym nerw wzrokowy jest nadmierny wzrost cieśnienia w gałce ocznej. Na świecie na to schorzenie choruje około 70 milionów osób. Jaskrę dzieli się na kilka typów: jaskrę prostą, jaskrę z normalnym ciśnieniem śródgałkowym, jaskrę wtórną, jaskrę z otwartym kątem przesączania, z zamkniętym kątem, jaskrę ostrą oraz barwnikową.

Przy jaskrze ostrej chory dostaje nagłego ataku wzrastającego ciśnienia w gałce ocznej. Dochodzi do odpływu cieczy wodnistej. Chory widzi koła wokół punktów świetlnych, odczuwa bóle oczu i głowy. pojawiają się nudności, wymioty i obfite pocenie się. Taki ostry atak jaskry prowadzi do zwolnienia akcji serca oraz obniżenia ostrości wzroku, przekrwienia oczu. Nagłe wystąpienie ataku wymaga pilnego leczenia.

Zwykle jednak jaskra charakteryzuje się pogłębiającym się stopniowo uszkodzeniem siatkówki i jej włókien nerwowych. Powoduje to ubytki w polu widzenia zwane neuropatia jaskrową.  W takim przypadku ciśnienie gałki ocznej jest w normie. Schorzenie to wymaga intensywnego leczenia, ponieważ nie leczone może prowadzić do całkowitej ślepoty. Jest to niestety choroba nieuleczalna, ale można zatrzymać jej rozwój.

Uwarunkowania jaskry nie są do końca znane. W większości przypadków jaskra występuje genetycznie – gdy pojawiła się wcześniej u któregoś członka rodziny lub przy przewlekłych schorzeniach oka. Jaskra może również być chorobą wrodzoną. Występuje wtedy w wieku młodzieńczy, dlatego też warto monitorować wzrok dorastającego dziecka. Najczęstsze czynniki ryzyka to: wiek powyżej 40 lat, jaskra w rodzinie, nadciśnienie tętnicze, migrena, zaburzenia krążenia, znaczne wady wzroku, choroby gałki ocznej, urazy, leczenie kortykosteroidami. Leki z działaniem parasynoatykolitycznym mogą przyspieszać rozwój jaskry.

Aby rozpoznać jaskrę należy wykonać przede wszystkim badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. To pierwsze badanie, które pomaga w rozpoznaniu. Inne badania to: tonografia (badanie odpływu cieczy z gałki ocznej), gonioskopia (badanie kąta przesączania), perymetria (badanie pola widzenia), pachymetria (określa grubość rogówki), badanie dna oka oraz badanie tarczy nerwu wzrokowego. Wszystkie te badania są bezbolesne i trwają krótko, a mimo to bardzo łatwo na ich podstawie postawić diagnozę.

Leczenie jaskry polega na zmniejszeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Stosuje się leczenie farmakologiczne: krople do oczu z beta blokerami, inhibitory anhydrazy węglanowej oraz leki zmniejszające produkcję cieczy wodnistej. W jaskrze z zamykającym kątem przesączania stosuje się leczenie laserowe. Jeśli żadne z wymienionych powyżej leczeń nie pomaga stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Jaskra jest chorobą podstępną i często rozwijającą sie w pierwszych latach bez objawów. Dlatego też warto profilaktycznie robić badania wzroku. Najlepiej aby wizyta u okulisty odbywała się przynajmniej raz na dwa lata.

Autor:

Aleksandra Kozłowska
 
 
Tagi: jaskra, objawy jaskry, jaskra wtórna, ból oczu, nudności, wymioty, przekrwienie oczu, skłonności genetyczne, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka

Komentarze