Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak radzić sobie z bólem pleców?

 

26 listopada 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Jak radzić sobie z bólem pleców?

Codziennie wiele czasu spędza się na siedzeniu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji, co jest przyczyną uciążliwego bólu pleców.  Ból pleców spowodowany jest również małą aktywnością fizyczną. Jeżeli chce się mieć zdrowy kręgosłup, trzeba o niego jak najszybciej zadbać.

Choć ból pleców kojarzy się z kręgosłupem, warto podzielić bóle na klika rodzajów:

Ból karku

Jeżeli komukolwiek dokuczają bóle karku, przyczyny trzeba szukać m.in. w stresie, bądź złej pozycji podczas spania (np. spanie na zbyt puszystej poduszce). Poważniejszym objawem bólu karku może być zwyrodnienie kręgosłupa, spowodowany między innymi zgarbioną pozycją podczas siedzenia.

Bóle ramion

Gdy ktoś podpiera się na łokciu i zaczyna czuć ból ramion, może to oznaczać, że tworzą się stany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest rehabilitacja.

Bóle pleców

Jest to jeden z najczęstszych bólów kręgosłupa u ludzi. Spowodowany jest niewłaściwą postawą podczas siedzenia oraz brakiem aktywności fizycznej. Jeżeli zlekceważy się problem może skończyć się bocznym skrzywieniem kręgosłupa, skoliozą.

Bóle krzyża

Bóle w odcinku krzyżowym nie zawsze muszą sygnalizować problemy z kręgosłupem. Niekiedy może być to objaw chorób kobiecych. W takim przypadku trzeba udać się na konsultację z ginekologiem. Jeśli ból jest związany z ciągłym stresem lub przeciążeniami, najlepiej zadbać o kręgosłup fundując sobie masaże i ćwiczenia relaksacyjne.

Ból w dole pleców

Najczęściej ból w odcinku lędźwiowym może być spowodowany uciskiem na nerwy przez np. jeden z dysków, który uległ wysunięciu.

Zasady zdrowych pleców

Aby pozbyć się uciążliwego bólu pleców najlepiej przyjąć niektóre zasady. Oto one:

  • wskazane jest, aby przynajmniej raz na godzinę wstać od biurka, przejść się na chwilę, aby wyprostować postawę ciała,
  • nauczyć się rozluźniać mięśnie pleców,
  • powinno się częściej chodzić na basen (przynajmniej raz na tydzień),
  • zaleca się zmianę roweru z górskiego na miejski,
  • najlepiej siedzi się „na pośladkach”,
  • nie należy spać na wielu poduszkach,
  • odpowiedni materac zapewni wygodę dla kręgosłupa,
  • schylać nie powinno się na prostych kolanach,
  • podnosząc ciężkie rzeczy z podłogi, warto pamiętać o prostych plecach i ugiętych kolanach,
  • należy korzystać z masaży, które wykonuje się za pomocą odpowiednich metod, mające na celu poprawę stanu kręgosłupa.

Większość zawodów w XXI w. opiera się na ciągłej pracy przed monitorem komputera w pozycji siedzącej, dlatego problem bólu pleców dotyczy coraz więcej osób. Kręgosłup to najważniejsza część ciała, o którą należy dbać, by w przyszłości nie zmagać się z dyskomfortem.

Autor: Emilia Dłużewska

 
 
Tagi: ból pleców, ból krzyża, jak leczyć ból pleców, dziwne bóle krzyża, przyczyny bólu pleców, ból kręgosłupa, przyczyny bólu kręgosłupa, leczenie bólu kręgosłupa, sposoby na ból pleców, jak wyleczyć ból kręgosłupa

Komentarze