Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Frambezja - na czym polega choroba?

 

7 sierpnia 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Frambezja - na czym polega choroba?

Autor: Supreet Vaid

Źródło: sxc.hu

Frambezja – nazywana również malinicą i jagodzicą. Jest to choroba zakaźna, którą zaliczamy do tzw. krętkowic endemicznych, zwanych również krętkowicami niewenerycznymi. Choroby z tej grupy spowodowane są przez krętka Treponema pallidum, jednakowoż wiążą się one z innymi objawami niż przy kile wenerycznej.
Frambezja jest chorobą zakaźna skóry i kości. Do zakażenia dochodzi jedynie w momencie bezpośredniego kontakt osoby zarażonej ze zdrową. Chorobotwórcze składniki wraz z wydzieliną ze zmian skórnych wnikają do organizmu drugiej osoby, w wyniku np. uszkodzeń na skórze czy też przez błonę śluzową. Choroba ta co prawda wykazuje pewne cechy mogące kojarzyc się z kiłą, nie jest jednak choroba weneryczną, a więc nie przenosi się jej drogą płciową.

Frambezja jest chorobą najczęściej rozpoczynającą się w dzieciństwie. Aż 75% pacjentów cierpiących na to schorzenie to dzieci poniżej 15 roku życia, przy czym okresem przełomowym, gdzie obserwuje się największa liczbę zachorowań jest wiek 6-10 lat. Warto zauważyć również to, że choroba atakuje bez względu na płeć jak i rasę. Jednakowoż dotyczy ona najczęściej środowisk cierpiących z powodu ubóstwa, dotyka pacjentów wywodzących się z marginalizowanych grup społecznych. Występuje w okołorównikowych regionach kuli ziemskiej, szczególnie w ciepłych, wilgotnych, tropikalnych rejonach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.

Jakie są objawy?

W diagnostyce frambezji wyróżnia się trzy stadia choroby.

Objawiają się one w następujący sposób:

1. We wczesnej postaci zmiana chorobowa rozwija się w miejscu wniknięcia do organizmu zakażonego drobnoustroju. Grudka, która wypełniona jest tymi drobnoustrojami, może utrzymywać się nawet przez okres 3-6 miesięcy. Po upływie tego czasu, najczęściej ulega samoistnemu wygojeniu. Jednakże jeżeli chory nie podejmie stosownego leczenia, mogą pojawiać się zmiany, które będą rozsiane po calym ciele. Może zdarzyć się, że wystąpią one w kościach, czemu towarzyszyć będą dolegliwości bólowe.

2. W drugim stadium zmiany rozprzestrzeniają się po całym ciele: w pochwie, odbycie i w ustach. Węzły chłonne ulegają powiększeniu, co wiązać może się z silnym bolem. Ponadto  organizm jest osłabiony, występują częste bóle głowy. Zmianom na skórze towarzyszy świąd. Pojawia się również podwyższona temperatura, a w niektórych przypadkach również zapalenie okostnej czy zmiany w kościach i stawach.

3. Późna postać frambezji może zostać zdiagnozowana po upływie pięciu lat od momentu zakażenia. Charakteryzuje się dużymi i trwałymi zmianami w tkance kostnej, bliznami na skórze i uszkodzeniami gardła i nosa, a także zmianami w kościach oraz nadmiernym rogowaceniem dłoni i podeszew stóp.

Jak leczyć?

W leczeniu frambezji najbardziej efektowne jest stosowanie penicyliny. Jeżeli jednak chory uczulony jest na ten lek, jako zamiennik można podawać tetracyklinę lub erytromycynę. Jeżeli odpowiednio wcześnie podejmie się leczenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że chory zostanie całkowicie wyleczony. Nieleczona jagodzica ma trzy stadia. W momencie gdy już się pojawią, może dojść do groźnych powikłań, które mogą być leczone za pomoca zabiegów ortopedycznych.


Autor:

Marta Płaza
 
 
Tagi: Frambezja, objawy grambezji, zdrowie, ból, świąd, zmiany na skóze, zmiany w stawach

Komentarze