Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Diagnoza i leczenie zatorów tętniczych

 

27 maja 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Diagnoza i leczenie zatorów tętniczych

Autor: Gerard79\\\'s

Źródło: sxc.hu

Zator tętniczy powstaje na skutek nagłego zamknięcia światła tętnicy czopem przyniesionym z prądem krwi. Jest to najczęściej skrzeplina oderwana z lewego przedsionka  chorego serca. Zator tętnic kończyn objawia się nagłym, trudnym do zniesienia bólem łydki i stopy bądź ręki i palców.
Ponadto występują :
  • uczucie zimna w kończynie, drętwienie i mrowienie,
  • zblednięcie kończyny, która staje się woskowoblada,
  • zniesienie czucia,
  • zniknięcie tętna poniżej zatoru.
Do objawów miejscowych dochodzą często objawy ogólne takie jak np. wstrząs. W ciężkim, ostrym niedokrwieniu może szybko ( już po upływie 24 godzin) martwica stopy i podudzia , w lżejszym objawy stopniowo się zmniejszają, a nawet częściowo ustępują. Nawet jednak po nastąpieniu poprawy niedrożność zaczopowanego odcinka pozostaje. Niedokrwienie ostre zmienia się w niedokrwienie przewlekłe, które objawia się chromowaniem przestankowym, z chwilą gdy chory zacznie chodzić.

W zatorach mniejszych tętnic (podudzia, przedramienia) zwykle nie dających wyraźnych objawów większego niedokrwienia, stosowane jest leczenie zachowawcze, polegające na podaniu leków obniżających krzepnięcie krwi i rozszerzających naczynia.

W przypadku zatorów większych tętnic jedynym skutecznym leczeniem jest operacyjne usunięcie skrzeplin, tzw. embolektomia. Wykonuje się ją wprowadzając do tętnicy przez masy zatorowe długi cewnik zakończony balonikiem. Po przejściu przez zator balonik napełnia się powietrzem i stopniowo cofając cewnik usuwa się zator przed balonikiem. Operacje tego rodzaju ratują kończynę z zachowaniem jej pełnej sprawności czynnościowej o 95 % chorych.

Rozpoznania zatoru tętniczego dokonuje się za pomocą badań laboratoryjnych takich jak : EKG, enzymy mięśnia sercowego, parametry układu krzepnięcia , stężenie mioglobiny w moczu, pH krwi i stężenie dwuwęglanów, elektrolity. Wykonuje się też inne badania nieinwazyjne takie jak : termometria, USG kończyn dolnych, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Badanie inwazyjne np. angiografia zwykła lub subtrakcyjna, pozwala na dokładne ustalenie umiejscowienia zwężenia tętnicy. Specjalisty do jakiego powinniśmy się zgłosić w razie wystąpienia zatorów tętniczych to kardiolog inwazyjny, kardiochirurg bądź chirurg naczyniowy.

Kiedy pojawi się tego typu schorzenie trzeba nieco zmienić styl życia. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej masy ciała, zwalczać otyłość, zwiększać aktywność fizyczną oraz pić odpowiednią ilość płynów. Konieczne jest wprowadzenie tych zmian w życie, inaczej dolegliwość będzie wracać , co może okazać się bardzo groźne dla naszego życia i zdrowia.

Autor:

Marta Kleszowska

Źródła:

http://www.biomedical.pl/zdrowie/zator-przyczyny-objawy-leczenie-2850.html

http://www.medical4u.pl/zdrowie/Jak+rozpoznac+zatory+tetnicze-1444/
 
 
Tagi: zator tętniczy, objawy zatoru tętniczego, leki obniżające krzepnięcie krwi, angiografia, tomografia komputerowa, kardiolog inwazyjny, chirurg naczyniowy, mrowienie

Komentarze