Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Depresja sezonowa

 

5 lutego 2014

|

Kategoria: Zdrowie

 
Depresja sezonowa

Autor: Loleia\'s

Źródło: sxc.hu

Depresja sezonowa to jeden z kilku rodzajów depresji. Dokładną nazwą jest sezonowe zaburzenie afektywne. Polega ono na obniżeniu nastroju i jednoczesnym pojawieniu się uczuć przygnębienia, smutku, frustracji, beznadziejności i ogólnego niezadowolenia. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, rzadko kiedy w letnim okresie.

Pierwsze odnotowane przypadki cierpiące na ten rodzaj zaburzenia, pojawiły się już we wczesnych latach osiemdziesiątych XX wieku. Stąd depresja sezonowa uważana jest za schorzenie.

Przyczyny depresji sezonowej

W porównaniu do depresji głównej, której czynnikami powodującymi zaburzenia mogą być problemy w pracy, finansowe czy rodzinne – również te same czynniki mogą wywołać depresję sezonową – różnicą bez wątpienia jest to, że wraz z zakończeniem danego sezonu, np.: zimowego i pojawieniem się wiosny, depresja sezonowa mija a humor i nastrój chorego ulega poprawie. Pojawia się najczęściej w okresach jesieni i zimy, czyli tych zakresach czasowych w których częstotliwość światła jest ograniczona, dzień krótszy a noc dłuższa. Brak odpowiednich witamin, stres w pracy, mała ilość słońca połączona z małą aktywnością fizyczną i nieodpowiednią dietą to krok w stronę powstania depresji sezonowej.

Dodatkowo dochodzić mogą problemy finansowe, czy problemy w życiu rodzinnym, takie jak śmierć, wypadek czy poważna choroba osoby bliskiej. Jednak w takich momentach trudno jest zdiagnozować samą depresję, nawet sezonową, gdyż emocje i odczucia w sferze umysłowo psychologicznej w takim okresie zawsze są zaburzone, powodując negatywne uczucia.

Jak odróżnić depresję klasyczną a sezonową?

Depresja klasyczna objawia się między innymi bezsennością, utratą apetytu i nadmiernym chudnięciem. W przypadku depresji sezonowej, zaburzenia zazwyczaj są odwrotne. Rośnie apetyt, pojawia się nadmierna senność i wzrost wagi ciała.

Jeżeli chodzi o przygnębienie typowo zimowe, to w tej sytuacji głównym objawem jest smutek i ospałość. Nie objawia się to jak w przypadku depresji klasycznej, która przez swoje działania pogarsza stosunki i relacje z innymi ludźmi, czyli np.: współpracownikami i bliskimi, ale nie powoduje w tej kwestii większych zmian. To samo tyczy się codziennych decyzji a nawet efektywności pracy, choć ta bardzo często jest minimalnie lub w pewnym stopniu gorsza. Apetyt może pojawić się nieco powiększony, ale nie przyczynia się to do tycia.

Objawy depresji sezonowe:

 • uczucie smutku lub pustki wewnętrznej,
 • niepokój, lęk, strach,
 • trudności z koncentracją, skupieniem się nadmierna drażliwość, wpadanie w gniew,
 • brak motywacji i siły do działania,
 • bark radości z i przyjemności z dnia codziennego,
 • często unikanie przyjemnych sytuacji,
 • senność, ospałość,
 • nadmierny apetyt i co za tym idzie przyrost masy ciała,
 • utrata zainteresowań, zobojętnienie na życie, poczucie beznadziejności i bezradności,
 • osłabienie popędu seksualnego,
 • nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet.

Leczenie depresji sezonowej

Jeżeli chodzi o młodzież i dzieci, to najistotniejsza jest pomoc i wsparcie rodziców. To oni są głównym elementem kuracji powrotnej do zdrowia u młodych ludzi. W sytuacji, kiedy mowa jest o depresji u osoby dorosłej, to najlepiej szukać wsparcia u najbliższych, rodziny, przyjaciół czy partnera. W momencie, kiedy przyczyną takiej depresji jest przykładowo samotność lub brak kontaktu ze znajomymi, to warto udać się do psychologa. W takich rodzajach depresji nie zawsze wymagane jest leczenie farmakologiczne, czasem wystarczy odpowiednia terapia u specjalisty. Najważniejsze to być samej/samemu w takim okresie.

 
 
Tagi: depresja, zima, jesień, leczenie depresji, przygnębienie, smutek, niechęć, frustracja, nadmierny apetyt, odżywianie, uczucie smutku, pustka, niepokój, lęk, strach

Komentarze