Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Częste afty i owrzodzenia - jak im zapobiegać?

 

21 sierpnia 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 
Częste afty i owrzodzenia - jak im zapobiegać?

Autor: TheBlunderbuss

Źródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Afty to rodzaj owrzodzenia w jamie ustnej. Są to niewielkie białe rany otoczone zaczerwienioną sferą. Choć z pozoru niegroźne i utrzymujące się nie dłużej jak dwa tygodnie, przysparzają dużo bólu i nieprzyjemności.

Dlaczego się pojawiają?

Spowodowane może być to stresem, gorączką, zjedzeniem żywności z konserwantami, której współcześnie jest ponad miarę, podrażnieniem jamy ustnej u stomatologa, niedokładnym umyciem zębów, złym dobraniem szczoteczki i pasty, bądź niedoborem witamin. Jak widać, przyczyn jest wiele i niektóre z nich nie są zależne od nas. Afty mogą pojawić się również wskutek jakieś choroby, np. zapalenia jelit, anginy czy białaczki.

Jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim należy użyć specjalnych leków przeznaczonych na tego typu dolegliwości. Można dostać je w aptece bez recepty. Na początku konsultacja z lekarzem nie jest koniecznością, gdyż farmaceuci w aptece również mogą pomóc nam wybrać odpowiednie lekarstwo. Nakłada się je bezpośrednio na ranę i w zależności od preferencji możemy wybrać, który rodzaj lekarstwa będzie odpowiadał nam najbardziej. Mogą być te w formie papki, jak i te, występujące w postaci wafli do jedzenia. Zaleca się stosowanie specjalnego żelu z aloesu, który nakłada się na ranę przy pomocy waciku. Skuteczna jest również witamina E, również nakładana bezpośrednio. Oprócz tego osoby chore kupują płukanki z mleczka magnezjowego, natomiast jeśli nigdzie nie możemy go zdobyć, dobrym rozwiązaniem jest przyłożenie do rany torebki z zaparzoną herbatą. Uśmierzy to ból i spowoduje zobojętnienie kwasów.

Co zrobić, gdy nadal boli?

Możemy wspomagać się aerozolami działającymi przeciwbólowo. Stosować powinno się je kilka razy dziennie. Jeżeli to nie pomaga i ból jest silny warto wypróbować roztwór sody z wodą, gdyż działa odkażająco. Inną możliwością jest nalewka z gorzknika kanadyjskiego. Zioła te mają właściwości lecznicze i powinno się ja pić trzy razy dziennie przed posiłkiem. W walce pomóc może nam też nagietek lekarski, z którego robimy płukankę. Jeśli ból nie ustępuje a aft pojawia się coraz więcej i nie znikają po upływie dwóch tygodniu mimo stosowania lekarstw, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Jak zapobiegać?

Zalecane jest stosowanie lizyny, chemicznego środka niezbędnego w budowie białek, po 100 mg trzy razy dziennie. Ważne jest również przyjmowanie ziół pobudzających układ odpornościowy, oraz niezapominanie o codziennym wspomaganiu się witaminą C i witaminami z grupy B.

To jednak nie wszystko co powinniśmy robić. Czy wiesz, że pokarmy zawierające pełnoziarnistą pszenicę, żyto, jęczmień oraz owoce morza, ananasy, cytrusy, czekolada, figi, pomidory, zielona papryka i truskawki sprzyjają powstawaniu owrzodzenia? Jeśli twój organizm ma tendencję do tworzenia tego typu ran, powinieneś mocno ograniczyć lub w całości wyeliminować te pokarmy z jadłospisu. Do naszego codziennego menu warto włączyć natomiast jogurty z żywymi kulturami bakterii. Powinniśmy również uważać podczas jedzenia np. mięsa zawierającego kosteczki. Mogą one podrażnić jamę ustną i efekcie spowodować powstanie aft. Dobór pasty także jest bardzo ważny. Większość z nich zawiera  siarczan sodowo-laurynowy, którego w żadnym wypadku nie powinniśmy stosować.

Codzienna pielęgnacja, spożywanie odpowiednich pokarmów, przyjmowanie witamin i dbanie o jamę ustną powinno wystarczyć, aby zapobiec tworzeniu się naft. Warto również postarać się ograniczyć stres. Jak wcześniej zostało wspomniane, jest on jednym z powodów tworzenia się owrzodzenia w jamie ustnej. Warto więc odprężyć się po stresującym dniu, wziąć gorącą kąpiel bądź np. zapisać się na jogę.

Autor:

Sara Guzik
 
 
Tagi: afty, owrzodzenia, choroby jamy ustnej, działania profilaktyczne, stres, jak radzić sobie ze stresem, podrażnienia jamy ustnej

Komentarze