Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Trądzik pospolity – jak powstaje i jak go leczyć?

 

14 lutego 2013

|

Kategoria: Uroda

 
Trądzik pospolity – jak powstaje i jak go leczyć?

Źródło: sxc.hu

Trądzik związany jest z burzą hormonów w okresie dojrzewania. Chociaż nie zawsze, czasem zdarza się, że osoby nawet powyżej 40 roku życia mają trądzik. Sytuacja ta występuje częściej u kobiet, przyczyną tego może być stosowanie antykoncepcji czy przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej.

Jak powstaje?

Trądzik wywołują androgeny, męskie hormony wydzielane przez nadnercza. W małej ilości produkują je również jajniki kobiety. Nie można jednak stwierdzić, że trądzik jest objawem hormonalnym. W wielu przypadkach występuję on, nawet gdy nie stwierdza się ani niedoboru, ani nadmiaru hormonów. Dotyka on w równym stopniu zarówno chłopców, jak i dziewczęta. Często decydują tutaj skłonności genetyczne.

Cechą charakterystyczną jest występowanie zaskórników, wykwitów grudkowo - krostkowych i torbieli ropnych, które lokalizują się głównie w okolicach łojotokowych. Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Jednym z nich jest skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju i rogowacenia ujść mieszkowych. Skłonność ta w większości uwarunkowana jest genetycznie.

Wykwitem pierwotnym w trądziku jest zaskórnik, może być on zamknięty lub otwarty. Zaskórniki zamknięte są drobne, białe, dobrze widoczne po naciągnięciu skóry. Mogą mieć widoczny otworek części środkowej. Ich powstanie warunkuje nadmierna proliferacja komórek w ujściu gruczołu łojowego. Z kolei zaskórnik otwarty jest zazwyczaj wynikiem nadmiernej produkcji komórek gruczołów łojowych w połączeniu z zastojem łoju.

W zmianie obecne są liczne bakterie Propionibacterium acnes. W części środkowej widoczny jest otwór, przez który wydostają się masy rogowo - łojowe. Zaskórniki mają ciemny kolor na szczycie. W wyniku ucisku i stanu zapalnego, dochodzi do powstania krostek i grudek oraz torbieli ropnych. Lokalizacją choroby jest najczęściej twarz, skóra pleców i klatki piersiowej.

Leczenie

Skóra z trądzikiem wymaga stałej troski. Przede wszystkim powinno się leczyć systematycznie i kompleksowo. Stosowanie samych leków nie zawsze zwiastuje poprawę, przede wszystkim powinno się dbać i pielęgnować skórę. Podstawowym błędem jest częste mycie skóry trądzikowej wodą z mydłem oraz przecieranie jej np. spirytusem salicylowym czy silnie działającym tonikiem z alkoholem. Co prawda, odtłuszczają i wysuszają one skórę, ale jednocześnie agresywnie niszczą jej naturalny wodno-tłuszczowy płaszcz ochronny.

Najlepsze efekty pielęgnacyjne dają łagodne serie kosmetyków przeznaczone do cery z problemami trądzikowymi, które eliminują przyczyny zmian chorobowych. Niwelują nadmiar tłuszczu, usuwają zrogowaciałe komórki, udrażniają pory, działają antybakteryjnie, uspokajają i nawilżają skórę. Najbardziej popularne składniki stosowane przy trądziku to:

- Aloes - odkaża,
- Drożdże - działają oczyszczająco i ściągająco,
- Olejek z drzewa herbacianego - niszczy bakterie, grzyby, wirusy,
- Prowitamina B5 (pantenol) - łagodzi podrażnienia, uspokaja, nawilża,
- Sole miedzi i cynku - regulują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie skórnych,
- Tymianek - łagodzi stany zapalne.

Celem leczenia trądziku jest zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry oraz powstrzymaniu rozwoju bakterii. Oczywiście każda metoda leczenia dobierana jest w sposób indywidualny. Najskuteczniejsze wyniki leczenia otrzymuje się, gdy stosujemy jednocześnie kilka leków. W leczeniu wspomagającym i profilaktyce stosuje się witaminy A, B, PP, C, a także cynk.


Autor:

Damian Nowaczek
 
 
Tagi: trądzik, cera, uroda, problemy ze skórą, aloes, leczenie trądziku, cynk, witaminy, stany zapalne skóry

Komentarze