Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak dbać o wrażliwą cerę?

 

23 stycznia 2014

|

Kategoria: Uroda

 
Jak dbać o wrażliwą cerę?

Kobiety o wrażliwej cerze mają bardzo trudny orzech do zgryzienia. Ich cera jest bardzo kapryśna i wymagająca. Nie przepada za wodą, a chyba jeszcze bardziej za mydłem. Reaguje negatywnie na nowe kosmetyki pieczeniem lub swędzeniem. Wymaga ona specjalnej i czułej troski.

Łagodne oczyszczanie

Czym się kierować przy dbaniu o wrażliwą skórę? Zasada jest bardzo prosta, im delikatniej zostanie potraktowana, tym będzie jej lepiej. Oznacza to, że przede wszystkim należy unikać mycia kranówką z mydłem. Skóra na to zareaguje podrażnieniem, co nie będzie zbyt przyjemne a tym bardziej estetyczne. Do demakijażu zastosować trzeba odpowiednio mleczko lub tonik z specjalnej serii przeznaczonej dla wrażliwej skóry. Na rynku można znaleźć również emulsje, które nie wymagają zmywania wodą, co jeszcze bardziej ułatwi sprawę demakijażu. W wyglądzie przypominają przeźroczysty płyn, o mniejszej gęstości niż żel antybakteryjny do rąk. Wystarczy zmyć makijaż za pomocą wacików. Same żele myjące mogą być przydatne dla kobiet, których cera również łatwo się przetłuszcza.

Maseczki dla suchej cery

Do dwóch razy w tygodniu warto nałożyć specjalne maseczki nawliżające. Nie musi być to regularnie w ten sam dzień, ważne żeby po jej nałożeniu mieć chwilę czasu. Taka maseczka pozwoli wyrównać i zoptymalizować poziom wilgoci w naskórku. Dodatkowym plusem jest fakt, że wzmocni również ona warstwę ochronną.
Stosowanie peelingu powinno odbywać się za to maksymalnie, dwa lub trzy razy w ciągu jednego miesiąca.

Kojące i ochronne kremy

Skóra wrażliwa najbardziej potrzebuje nawilżenia. To najważniejszy element jej pielęgnacji. Im bardziej sucha, tym bardziej podatna na podrażnienia i zadrapania. Rozwiązaniem mogą okazać się kremy, które pomogą nie tylko odbudować uszkodzony naskórek, czyli warstwę ochronną jak i ukoić zaistniałe już zaczerwienienia i podrażnienia. Skóra wrażliwa płata kolejne figle, gdyż wrażliwa jest również na wiele dostępnych kremów. Dlatego, jej pielęgnacja jest tak bardzo kłopotliwa. Dlatego kupując kremy dla tego typu cery, należy kierować się również składnikami. Dany produkt nie powinien zawierać więcej niż 20 składników. Im mniej tym lepiej. Liczbę takowych składników można sprawdzić na opakowaniu danego kremu. Dlatego również wymaga się tutaj odpowiedniej znajomości kremów, które kupowane są w sklepach. Podobnie jest przy kupowaniu jedzenia – warto wiedzieć, co się je. W kremach powinna być również jak najmniejsza ilość konserwantów.

Jakie składniki są dobre dla cery wrażliwej?

  • Kwas hialuronowy,
  • rumianek,
  • woda termalna,
  • lipa,
  • wyciąg roślinny z melisy,
  • ceramidy.

Istotna jest również witamina C. Powinna znajdować się w kremie dla kobiet, które posiadają wrażliwą cerę. Dodatkowo można znaleźć ją w owocach. Co jednocześnie wskazuje na to, że dieta ma również znaczenie w odpowiedniej pielęgnacji cery. Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym wyborem są rzecz jasna kosmetyki typowo produkowane dla cery wrażliwej. Warto jednak przyzwyczaić cerę do jednego typu kosmetyków i jednocześnie unikać nowości czy eksperymentowania.

Takie kosmetyki można zawsze przetestować na miejscu. Dostępne w sklepach są próbniki. Wystarczy nałożyć trochę kremu na palec, posmarować go za uchem i po chwili sprawdzić czy pojawia się zaczerwienienie. Jeżeli nie, to krem nadaje się do tego typu skóry. Jeżeli zaczerwienienie się pojawi, to należy zrezygnować z zakupu i poszukać czegoś innego.

 
 
Tagi: cera, skóra, wrażliwa skóra, pielęgnacja suchej cery, pielęgnacja wrażliwej cery, wrażliwa cera, cera wrażliwa, skóra wrażliwa

Komentarze