Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak dbać o suchą cerę?

 

15 października 2013

|

Kategoria: Uroda

 
Jak dbać o suchą cerę?

Zacznijmy od tego, że nie raz sami nie zdajemy sobie sprawy, jaką mamy cerę. Wbrew pozorom, zdefiniowanie, czy nasza skóra jest tłusta, sucha, mieszana czy też normalna nie jest takie proste. Może więc na początku, kilka porad, jak zdefiniować swój typ cery.

Na początku należy dokładnie oczyścić swoją cerę, z wszelkich kosmetyków. Niech pozostanie w stanie naturalnym przez pół godziny. Po tym czasie będziemy mogli dokonać pierwszych obserwacji. Dotknijmy suchą chusteczką policzków. Jeżeli chusteczka pozostaje sucha, przeprowadźmy ten sam test dotykając czoła i brody. Jeżeli tłuste ślady zaobserwujemy tylko na brodzie i czole, mamy cerę mieszaną. Natomiast w wypadku, gdy tłuste ślady pojawią się również na policzkach, nasza cera jest tłusta. W wypadku, gdy nie zaobserwowaliśmy wspomnianych efektów, należy przeprowadzić jeszcze jedną obserwację. Jeżeli skóra będzie nas ściągała, oznacza to, że posiadamy cerę suchą. Ten typ cery jest bardzo problematyczny, dlatego też kilka porad, jak poradzić sobie z tym problemem.

Jak pielęgnować suchą cerę?

Jak udowodnił test, po zmyciu makijażu i pozostawieniu cery w stanie naturalnym, możemy mieć uczucie nieprzyjemnego ściągania twarzy, oraz pieczenia. Aby temu zapobiec, należy stosować delikatne nawilżanie. Do zmywania makijażu najlepiej używać mleczek i toników przeznaczonych specjalnie dla naszego typu cery. Warto w tym temacie zasięgnąć informacji farmaceuty (w przypadku kupna specjalistycznych środków w aptece) lub obsługi w drogerii. W ten sposób nie spędzimy godzin porównując ulotki, a szanse na dobranie najlepszego dla nas specyfiku zdecydowanie wzrosną. W żadnym wypadku do mycia twarzy nie wolno używać mydła, spowoduje to bowiem jeszcze większe podrażnienia.

 

 

Po dokładnym demakijażu, należy zafundować skórze sporą dawkę nawilżenia. Najlepsze w tym celu są tłuste kremy, oraz bogate w składniki odżywcze kremy półtłuste. Przed zakupem takiego kosmetyku, należy zapoznać się z jego składem. Niektóre składniki bowiem są szczególnie polecane dla skóry suchej. Zaliczają się do nich między innymi: kwas hialuronowy, mocznik, kwas mlekowy, filtr UV czy też ceramidy. Jeżeli krem zawiera jeden, bądź więcej z wymienionych składników, można dokonać zakupu. Warto również różnicować zakupione kremy, na te stosowane w nocy (o silniejszym działaniu) oraz na te, które nałożymy rano (znacznie delikatniejsze).

Cera sucha jest sporym problemem, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Słońce powoduje dodatkowe przesuszanie się skóry. Należy więc pamiętać, aby zaopatrzyć się w spory zapas kremów z filtrem UV. Na co dzień wystarczy rano posmarować twarz kremem SPF 15, natomiast przy naprawdę tropikalnych temperaturach, warto pomyśleć o czymś mocniejszym, nawet SPF50. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że słońce nam nie zaszkodzi, dodatkowo dzięki rozmaitym składnikom zawartym w kremie, nasza skóra zostanie dodatkowo nawilżona.Jak głosi znana maksyma „jesteś tym co jesz” tak więc, aby skóra była zdrowa, należy stosować odpowiednią dietę. Należy wystrzegać się zbyt dużych ilości mięsa oraz soli. Nie wskazane są również ostre przyprawy oraz duże ilości alkoholu bądź kawy. Nie wspominając już o papierosach, które są zabójstwem dla skóry. Jeżeli już mówimy o papierosach, to niejednokrotnie są one główną (a czasem nawet jedyną) przyczyną powstania suchej cery. Z kolei wskazane jest spożywanie warzyw i owoców, rozmaitych nasion (na przykład dynia lub słonecznik) oraz kiełków nasion.

Teraz zła wiadomość, dla miłośników pływania, którzy zdiagnozowali u siebie suchą cerę. Niestety, kontakt z chlorem, również może być przyczyną przesuszania skóry. Jeżeli jednak nie zrezygnujemy z tego przyjemnego i zdrowego sportu, warto wiedzieć, jak minimalizować straty. Otóż, zaraz po wyjściu z wody należy obowiązkowo umyć twarz. Polecane jest zaopatrzenie się w mokre chusteczki dla niemowląt i niezwłoczne przetarcie nimi twarzy. Chusteczki takie nie tylko zmyją z twarzy resztki chloru, ale również delikatnie nawilżą naszą skórę.Warto również zaopatrzyć w niewielki, tłusty krem, który będzie stałym wyposażeniem naszej torebki. Gdy tylko zacznie wiać zimny wiatr lub pojawi się pierwszy mróz przed wyjściem z domu, pracy, czy ze szkoły, warto posmarować twarz kremem. Będzie wtedy odpowiednio chroniona przed zgubnym działaniem czynników zewnętrznych. Warto jednak pamiętać, aby nie robić tego latem, ponieważ powleczenie skóry tłustym kremem,

Odpowiednia pielęgnacja suchej cery

Pomimo faktu, że posiadacze cery suchej rzadziej cierpią na trądzik, rozmaite wypryski, czy też rozszerzone pory, niestety jest to jeden z najbardziej problematycznych typów cery. Warto więc wiedzieć, jak ją odpowiednio pielęgnować. Odpowiednio dobrany krem i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi to podstawa. Dodatkowo należy stosować odpowiednią dietę i wystrzegać się papierosów (zarówno czynnego, jak i biernego palenia). Jeżeli tylko będziemy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, możemy wykluczyć większość problemów, związanych z naszym typem skóry. Warto wiedzieć, że przesuszona skóra może być wynikiem zwyczajnego starzenia się skóry. Niestety, upływu czasu nie da się zatrzymać, jednak można łagodzić jego skutki, stosując się do powyższych zaleceń.

Autor:Joanna Świba

 
 
Tagi: sucha cera, sposoby pielęgnacji suchej cery, problemy z suchą cerą, jak dbać o suchą cerę, jak dbać o suchą skórę, wysuszona skóra, pielęgnacja suchej skóry, nawilżanie ciała, najlepsze nawilżacze ciała, jak nawilżać ciało, jak nawilżyć skórę, odpowiednie nawilżanie skóry, pielęgnowanie cery, pielęgnowanie skóry

Komentarze