Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Czy można zapobiec trądzikowi pospolitemu?

 

3 marca 2013

|

Kategoria: Uroda

 
Czy można zapobiec trądzikowi pospolitemu?
Jest zmorą nastolatków, ale dokucza nawet ludziom po 40 roku życia. Można walczyć bezustannie i zawzięcie, a nie zawsze szybko ustępuje. Trądzik pospolity - wiemy o nim dużo, a czasem nawet specjaliści nie potrafią nad nim zapanować. Czym jest spowodowany? Jednymi z czynników wywołujących trądzik pospolity są czynniki genetyczne.
Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry. Choć została już dobrze zbadana, potrafi być bardzo uciążliwa, a leczenie przebiega latami! Rozpoznamy ją po tłustej, lśniącej oraz pokrytej pryszczami i krostami skórze. Występuje na twarzy, szyi i placach, klatce piersiowej i ramionach.

Powoduje ją zwiększony poziom łoju a cały proces leczenia to walka z jego nadmiarem. Za przyczynę często podaje się niewłaściwą pielęgnację skóry, co wcale nie musi oznaczać nieprzestrzegania higieny. Na nasilenie się objawów ma wpływ wysoka temperatura i wilgoć, stres, zmiany hormonalne i nieodpowiednia dieta.

Jednak zdaniem wielu dermatologów trądzik jest chorobą dziedziczną. Pomimo tego można starać się nie doprowadzić do jej rozwoju lub sprawić, by choroba przebiegała w sposób łagodny. Jak już stwierdzimy, że znajdujemy się w grupie ryzyka, należy szybko podjąć odpowiednie kroki, aby nie dać się jej zaskoczyć.

Najlepiej udać się do dermatologa, który pomoże nam ustalić typ skóry i właściwy dla niej sposób pielęgnacji. Ważne, by systematyczne i skrupulatnie stosować się do zaleceń specjalisty. Kosmetyki, jakich używamy na co dzień też mają duże znaczenie, bo źle dobrane mogą nasilić objawy trądziku.

Poleca się lotiony i kremy hipoalergiczne. Nie zamykają one porów i nie powodują tworzenia się zaskórników. Poza zwróceniem uwagi na środki pielęgnacji twarzy, zastanówmy się nad naszą dietą. Pamiętajmy, że jesteśmy tym, co jemy. A nasza skóra skłonna do trądziku potrzebuje witaminy A i cynku. Dobrze jej zrobi też spożywanie tranu, oleju z ogórecznika oraz oleju z wiesiołka dwuletniego. Dajmy jej odpocząć. Nie szorujmy, nie obciążajmy silnie działającymi środkami do peelingu. Tego typu nadopiekuńczość pogarsza tylko sytuację. Bądźmy  dla niej dobrzy. Zmywajmy delikatnie, odpowiednimi preparatami. Unikajmy dotyku. Nasze dłonie na pewno nie są sprzymierzeńcami skóry. To na nich zbiera się najwięcej bakterii i zarazków, które zaatakują, gdy tylko im na to pozwolimy.

U osób dojrzałych najczęściej trądzik występuje przy wzmożonym stresie. Z pewnością nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować stresujących sytuacji z naszego życia. Można jednak zadbać o siebie i zdrowie psychiczne, które jak już dobrze wiadomo, wpływa i zależy od naszej kondycji fizycznej. Ruch, ośmiogodzinny sen, zajęcia, które nas odprężają mogą okazać się kluczem do sukcesu w walce z trądzikiem.

Badania dowiodły, że osoby z problemami skórnymi znacznie częściej popadają w depresję. Trądzik  dotyczy przede wszystkim okresu dojrzewania, a młodym ludziom trudno pogodzić się z nieidealnym wyglądem twarzy. Ta z pozoru niepoważna choroba, może przynieść fatalne skutki. Warto uświadomić sobie, że z takim samym problemem boryka się ok. 80% młodzieży. Zamiast bezsensownie szukać winnych, lepiej wypowiedzieć trądzikowi wojnę i ją wygrać!

Autor:

Kazimiera Magda
 
 
Tagi: trądzik pospolity, choroby skóry, stres, wysoka temperatura, skóra, pryszcze, uroda, dermatologia, kosmetyki pielęgnacyjne, objawy trądziku, zaskórniki

Komentarze