Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

 

12 listopada 2013

|

Kategoria: Uroda

 
Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

Cera naczynkowa nie jest wyrokiem i można ją wyleczyć. Wiele osób borykających się z tym problemem, nie wie, że wystarczy poświęcić jej trochę czasu na pielęgnację, która w efekcie może skutecznie poradzić sobie pajączkami i wrażliwą skórą.

Przyczyna powstania cery naczynkowej

Powody powstawania „niteczek” na twarzy można podzielić na dwie grypy. Pierwsza z nich to czynniki zewnętrzne, czyli:

 • słońce,
 • sauna,
 • solarium,
 • długie gorące kąpiele,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • intensywny wysiłek fizyczny.

Druga grupa to czynniki wewnętrzne:

 • menstruacja,
 • ciąża,
 • stres,
 • choroby układu pokarmowego.

Niestety coraz więcej kobiet oraz młodych dziewczyn skarży się na cerę naczynkową. Problemem ich powstawania jest kruchość naczynek, które nie radzą sobie z ciśnieniem krwi, co skutkuje poszerzeniem się naczynek. W ten sposób na twarzy pojawiają się pajączki.

Objawy cery naczynkowej

Nasza cera często daje znać, że coś się z nią dzieje. Częstym objawem jest rumień, czyli czerwone placki na policzkach, które mogą piec, bądź swędzieć. Innym objawem z kolei może być trądzik różowaty, szczególnie dotyczy to osób w okresie dojrzewania, przejawiający się wykwitami krostkowym, rumieniowym lub grudkowym. Warto zaznaczyć, że cera naczyniowa ujawnia się w różnym wieku, jednak często problem ten dotyczy dorosłych.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Na pomoc skórze naczynkowej spieszą różne kremy, preparaty oraz leki i zabiegi kosmetyczne. Jeżeli na poważnie planuje się pozbycie problemu cery naczynkowej, to przede wszystkim unikanie skrajnych różnic temperatur. Twarz można zabezpieczyć warstwą tłustego kremu i pudrem bądź filtrami minimum SPF 30.

Ważną rolę odgrywają:

 • witamina C z rutyną,
 • ekstrakty roślinne z arniki, rumianku, zielonej herbaty, skrzypu polnego, mirtu, kocanki,
 • siemię lniane, mleczko owsiane, oleje roślinne.

kwasy owocowe – kwasy PHA, który pogrubia naskórek, co czyni ją odporną na czynniki zewnętrzne. Bardzo pomocne są także gabinety kosmetyczne, które dysponują coraz to lepszymi urządzeniami w walce z niesforną skórą. Najpopularniejszym urządzeniem jest IPL, który emituje światło pochłaniające hemoglobinę. Powoduje ich skurczenie i rozpad, co daje dobre efekty w poprawie stanu cery naczynkowej. Kolejnym urządzeniem jest elektrokoagulacja. Jego siła polega na wytworzeniu prądu stałego, który ścina białko tkanek poprzez ich termiczne uszkodzenie. Innym zabiegiem kosmetycznym jest mikrodermabrazja, czyli zabieg przygotowujący skórę do laserowego ich usuwania. Usuwa on za pomocą mikrokryształków kwarcu, tlenku glinu, korundu lub głowicy diamentowej warstwy rogowej naskórka. Najbardziej zachęcające jest to, że zabieg ten jest bezpieczny, bezbolesny i trwa krótko.

Cera naczynkowa nie musi już szpecić wyglądu i powodować kompleksów. Dzięki nauce, która z roku na rok staje się bardziej świadoma problemów zdrowotnych, z którymi boryka się społeczeństwo, można znaleźć rozwiązanie nie tylko dzięki „babcinym sposobom”, ale także dzięki nowym kosmetykom i profesjonalnym gabinetom kosmetycznych.

Autor: Emilia Dłużewska

 
 
Tagi: naczynkowa cera, cera naczynkowa, jak chorbić cerę naczynkową, jak chronić skórę twarzy, czym jest cera naczynkowa, co to jest cera naczynkowa, objawy cery naczynkowje, popękane naczynka na twarzy, zniszczona twarz, zanidebana twarz, jak pielęgnować twarz, jak pielęgnować skórę, jak dbać o twarz, naczynka na twarzy

Komentarze