Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Uzależnienie od środków roślinnych

 

18 lutego 2013

|

Kategoria: Nałogi

 
Uzależnienie od środków roślinnych
Wbrew pozorom rośliny również mogą stanowić źródło uzależnienia i dostarczać organizmowi substancji szkodliwych, prowadząc do toksykomanii. Uzależnienie tak samo jak inne zazwyczaj wymaga pomocy lekarskiej i psychologicznej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia osiem typów toksykomanii: morfinowa, halucynogenów, kokainowa, konopi indyjskich (haszyszowa), barbituranowo-alkoholowa, amfetaminowa, katy, lotnych rozpuszczalników. Cztery pierwsze z nich związane są z substancjami roślinnymi.

Uzależnienie od morfiny

Morfina jest substancją narkotyczną, która jest znajdowana w opium. Opium, inaczej zwany makowcem lub laudanum to wysuszony sok mleczny, który otrzymujemy w wyniku nacięcia niedojrzałych makówek maku lekarskiego.

Morfina wykorzystywana jest w lecznictwie jako silny środek przeciwbólowy. Powoduje także zwolnienie oddechu, zwężenie źrenic, zahamowanie perystaltyki jelit. Na poziomie rdzenia kręgowego wywołuje działanie przeciwbólowe, a także zaburzenia nastroju, depresję i objawy, które są bardzo często podobne do psychoz. Morfina przyczynia się do powstawania zaparć w wyniku działania kurczącego na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i kurczenie zwieraczy. Poprzez wydzielanie wazosepryny hamuje diurezę. Dodatkowo może powodować spadek ciśnienia krwi, rozkurcz naczyń krwionośnych i skurcz oskrzeli.

Gdy stosujemy morfinę, w organizmie wykształca się tolerancja na te substancję. W wyniku tegho osoby uzależnione muszą przyjmować coraz mocniejsze dawki, by uzyskać taki sam efekt jak na początku. Przedawkowanie morfiny może prowadzić do zatrzymania oddechu i śmierci.

Przewlekłe stosowanie morfiny uzależnia tak samo fizycznie, jak i psychicznie. Uzależnienie objawia się przez okresowe zwężenie źrenic, suchość błon śluzowych w jamie ustnej, wysuszenie skóry i zmiany zwyrodnieniowe narządów miąższowych, próchnica zębów i różne inne infekcje. Odstawienie morfiny powoduje zespół abstynencyjny, który objawia się m.in. nieprzyjemnymi zaburzeniami żołądkowymi, gorączką, przyspieszonym oddechem, problemami ze snem, drżeniem i rozszerzeniem źrenic.

Toksykomania kokainowa

Kokainę uzyskuje się z liści krasnodrzewu pospolitego, rosnącego dziko w Peru i Chile w Andach, na wysokości 1000-3000 m n.p.m. na początku stosowana była w lecznictwie – jako środek znieczulający w okulistyce, a później do znieczulenia infiltracyjnego. W Polsce została ostatecznie usunięta z lecznictwa ze względu na zawieranie silnych środków uzależniających.

Kokainę najczęściej wciąga się przez nos ze względu na bardzo łatwa wchłanianie związku z błon śluzowych. Można ją przyjmować też dożylnie, palić lub wciągać ustami. Kokaina powoduje poprawę samopoczucia, większą pewność siebie, gadulstwo a nawet podniecenie. Jednak jest bardzo mocnym środkiem uzależniającym i może prowadzić nawet do porażenia ośrodka oddechowego i zapaści.

Duże dawki kokainy mogą powodować euforyczne doświadczenia, kreując jaskrawe i długoterminowe wspomnienia, a przy większych dawkach powstają bardzo często halucynacje i paranoje, które przypominają objawy schizofrenii. Przedawkowanie może spowodować zgon sercowy w wyniku zaburzenia komorowego rytmu serca.

Marihuana i haszysz

Marihuana i haszysz produkowane są z liści i kwiatów konopi indyjskiej, a także z żywicy tej rośliny. Konopie indyjskie występują w strefach tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych – głównie w Indiach, Meksyku, Iranie i Afganistanie.

Konopie indyjskie najczęściej są stosowane przez palenie tzw. skrętów. Na początku wywołuje euforie i stany pokrewne, uczucie odprężenia i zadowolenia. Później może wywoływać halucynacje, szczególną wrażliwość na zapachy, smaki, dźwięki i obrazy. Często występują zaburzenia związane z odczuwaniem czasu i przestrzeni, a doznania seksualne się wyostrzają.

Przewlekłe stosowanie konopi indyjskiej spowoduje uzależnienie psychiczne, a także stany zapalne oskrzeli, kaszel i ból gardła. U osoby uzależnionej zaobserwować można bladość skóry, częste oddawanie moczu i przekrwione spojówki. Dodatkowo uzależniony może popaść w depresję, apatię, a nawet miewać problemy z pamięcią. W głęboki stadium uzależnienie to może prowadzić do zobojętnienia uczuciowego i izolacji społecznej. Także zwiększa się ryzyko nowotworu, gdyż spalany dym zawiera substancje toksyczne. Ważne jest jednak to, że do tej pory nie zanotowano osoby, która zmarłaby w wyniku przedawkowania.

Uzależnienie od halucynogenów

Halucynogeny bardzo często są substancjami pochodzenia syntetycznego, jednakże występuja również w postaci naturalnej. Najbardziej popularnymi halucynogenami są: meskalina, która jest otrzymywana z kaktusa meksykańskiego oraz psylocybina, której źródłem jest łysiczka meksykańska (grzyb). Powodują one objawy psychotyczne w postaci omamów, wizji, halucynacji.

Nadużywanie substancji halucynogennych może prowadzić do zmiany nastrojów, zaburzenia procesów myślowych, wystąpienia ostrych psychoz, które mogą nawet prowadzić do samobójstwa. Duże dawki mogą spowodować wymioty, nadmierne ślinienie się, śpiączkę, zaniki czucia, odrętwienie a także napady agresji wobec innych.

Autor:

Dorota Bucka

Źródła:

http://www.zdrowe-zywienie.pl/nalogi/Uzaleznienie+od+narkotykow-284/
http://www.mymedic.pl/nalogi/Srodki+roslinne+uzaleznienie-1078/
http://www.biomedical.pl/nalogi/roslinne-srodki-uzalezniajace-1758.html
 
 
Tagi: uzależnienia, nałóg, substancje pschoaktywne, WHO, narkotyki, uzależnienie od nakotyków, morfina, opium

Komentarze