Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Uzależnienie od portali społecznościowych

 

29 kwietnia 2014

|

Kategoria: Nałogi

 
Uzależnienie od portali społecznościowych

Autor: Vít Luštinec, Wikipedia

Źródło: wikimedia.commons

Trudno wyobrazić sobie współczesność bez internetu. Dla wielu jest środkiem niezbędnym do pracy, kontaktu ze znajomymi, wyszukiwaniu informacji, a dla jeszcze innych przyczyną uzależnienia.

Fenomen portali społecznościowych

Niewielu jest takich, którzy nie znają i nie posiadają konta na Facebooku, czy też Twitterze. Użytkownicy tych portali społecznościowych dzielą się na aktywnych, czyli tych którzy namiętnie publikują posty i dodają zdjęcia lub filmiki, oraz pasywnych, czyli tych, którzy jedynie podglądają to co publikują inni. Zarówno jedni, jak i drudzy są niezbędni do stworzenia internetowej przestrzeni społecznościowej. Fenomen tego typu stron polega na możliwości bycia na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami z życia znajomych bez konieczności spotykania się z nimi, a nawet wychodzenia z domu. Częste publikowanie wiadomości zwiększa popularność, a duża liczba „lajków” podwyższa samoocenę.

Dlaczego portale społecznościowe uzależniają?

Miltifunkcjonalność portali społecznościowych pozwala na pełne oddanie treści informacji, którą użytkownik chce się podzielić z innymi. Może to zrobić m.in. za pomocą słowa, muzyki, filmu, a także zdjęcia. Ponad to korzystanie z tego typu stron nie ogranicza się już wyłącznie do ekranu komputera w domowym zaciszu. Co raz częściej zdarza się, że aplikacje dostępne są także w telefonie. Zwiększa to możliwości dostępu, a co za tym idzie przyczynia się do zaglądania na portale w każdej wolnej chwili np. jadąc tramwajem, czy czekając w kolejce do kasy. Częste powtarzanie czynności logowania do portalu po pewnym czasie stają się nawykiem. Tak rodzi się uzależnienie.

Skutki uzależniania od portali społecznościowych

Paradoksalnie osoba posiadająca setki znajomych w wirtualnej rzeczywistości często okazuje się być osamotniona w realu. Problem polega na nikłej więzi między takimi osobami. Skutkuje to fałszywym obrazem socjologicznym użytkownika portalu. Ponadto wciągający charakter stron społecznościowych doprowadza do zepchnięcia na dalszy plan nauki, pracy, a także do rozkładu życia towarzyskiego i rodzinnego. Z badań nad zjawiskiem uzależniania od Facebooka wynika, że 42% ankietowanych rozpoczyna dzień od wizyty na portalu społecznościowym, zaś 27% robi to nawet nie wychodząc z łóżka. Co najbardziej szokujące 7% osób przyznaje, że jest w stanie przerwać stosunek seksualny aby sprawdzić swój status na portalu.

Wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiedniej dawce. Tak jak należy być czujnym w przypadku alkoholu, narkotyków, czy tytoniu, tak też nie należy bagatelizować czynnika, jakim jest Internet i związane z nim portale społecznościowe. Używane z rozwagą mogą być niezwykle pożyteczne, jednak, gdy linia między rzeczywistością, a życiem wirtualnym zostanie zatarta, wówczas staje się sidłami, z których wcale nie łatwo jest uciec.

 
 
Tagi: uzależnienie od facebooka, facebook uzależnienie, uzalećnienie od portali społeczenościowy, uzależnienie od nk, instagram, myspace, nałóg internetu, uzależnienie od neta, uzazleżnienie od fejsa, fejsbuk

Komentarze