Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Uzależnienie od facebooka

 

20 listopada 2013

|

Kategoria: Nałogi

 
Uzależnienie od facebooka

Autor: Gokhan Okur

Źródło: sxc.hu

Zaczynało się niewinnie. Najpierw były poczty e-mail, potem gadu-gadu, fotka, myspace, nasza-klasa, aż pewnego dnia przyszedł przełomowy dzień w dziejach Internetu. Przełomowy, bo portal społecznościowy okazał się niesamowicie trafnym pomysłem jak i zarazem bardzo niebezpiecznym.

Podglądanie znajomych na facebooku

Pomysł na zrealizowanie facebooka był bardzo trafny. Dlaczego? Z prostego powodu. Ludzie zawsze lubili wiedzieć, co dzieje się u ich znajomych, czym się interesują, gdzie byli, kogo poznali, czy kogoś mają, czy też są singlami. To właśnie umożliwił facebook. Daje możliwość podglądania zdjęć wszystkich, których zaprosi się do kontaktów. Mało tego, można uzyskać informacje o tym, jakie filmy preferuje dana osoba, jakiej muzyki słucha, gdzie mieszka, gdzie była, gdzie pracuje, co robi i tak dalej i tak dalej...

Prywatność schodzi już na dalszy plan. Ludzie chcą wiedzieć coraz więcej i więcej, nie patrząc na nic. Strasznie dzieje się również między parami, które znaczą swoją obecność i swoją wielką miłość setkami zdjęć, opisów i zmian statusu. Reasumując to wszystko, można powiedzieć, że facebook to taki mały blog czy pamiętnik każdej osoby. Można z niego dowiedzieć się, kiedy ktoś jest smutny, a kiedy wesoły.  Czy w takim razie, to jest przyczyną uzależnienia od facebooka? Dlatego, że „uczestniczymy” w społeczeństwie w sposób aktywny? Dodajemy zdjęcia, z tego co robimy i czekamy na komentarze ludzi. Właśnie, warto zatrzymać się przy komentarzach.

Facebook pozwala na komentowanie zdjęć znajomych, filmów na Internecie i wszystkiego w sposób publiczny. Warto zaznaczyć, że rejestrując się na facebooku, zaświadcza się w umowie o możliwości publikacji danych osobowych. W związku z czym, jeżeli ktoś napisze komentarz pod artykułem opublikowanym na facebooku, jego dane z kometnarzem można opublikować.

Czy jestem uzależniony od Facebooka?

 

 

Te wszystkie możliwośći, funkcje a nawet dodatki w postaci gier i przeróżnych aplikacji sprawiają, że człowiek staje się od tego wszystkiego uzależniony. Mało tego, rozwój technologii , który sprawił, że telefony są lepszymi urządzeniami niż jeszcze kilka lat temu komputery w domach, umożliwiają łatwą dostępność do sieci. Sam facebook w wielu sieciach oferowany jest za darmo. To kolejna przyczyna, która pogłębia uzależnienie od tego portalu społecznościowego. Na facebooka nie jesteśmy skazani tylko w domu, ale również i jadąc tramwajem, siedząc w szkole czy podczas wycieczki w góry.

W takich sytuacjach, kiedy nawet wycieczka na wczasy, która powinna być odpoczynekiem od elektroniki, Internetu i pracy, a w gruncie rzeczy i tak opiera się na dodawaniu zdjęć na konto, to jeden z objawów uzależnienia. Innym przykładem może być praca czy wykonywanie zadań domowych, kiedy to coraz częściej takiego typu zadania wykonywane są na komputerze, powoduje, że łatwo skusić się, aby zaglądnąć na facebooka, zobaczyć co u znajomych, czy ktoś dodał nowe zdjęcie, a może ktoś stał się teraz singlem. Ta ciekawość, to jeden z głównych promotorów chętnego zaglądania na facebooka, które z biegiem czasu staje się obsesją, obowiązkiem, któremu nie można się przeciwstawić. Przez te usilne i niekontrolowane wizyty na portalu społecznościowym, u młodego człowieka szwankuje koncentracja, a w zamian tego pojawia się niekontrolowana wielozadaniowość, która polega na robieniu kilku rzeczy naraz. Kończy się to brakiem dokładności wykonywanego zadania jak i bardzo często brakiem jego zrozumienia. Brak możliwości oparcia się pokusie zaglądnięcia na facebooka to główny objaw uzależnienia.

Dlaczego facebook uzależnia?

Dzięki facebookowi ludzie czują się lepsi i mądrzejsi. Komentarze dodawane pod tekstami, filmami czy reportażami, które wcześniej sprawdzane były pod względem wiarygodności, dają poczucie wiedzy i faktu, że jest się po prostu mądrym. Edytowane i stylizowane zdjęcia, zarówno przez makijaż jak i programy graficzne, dają młodym ludziom wyobrażenie, że są jeszcze ładniejsi. Zdjęcia tak naprawdę to jedno wielkie oszustwo. Same zdjęcia nie dają tej satysfakcji, jaką dają komentarze. Jeżeli są miłe i pozytywne oraz komplementują daną osobę na zdjęciu, to czuje się ona jeszcze pewniej, jeszcze lepiej i ma ochotę na kolejne miłe słówka. Do tego potrzebne są kolejne zdjęcia, jeszcze więcej wiedzy w danym temacie i jeszcze więcej poświęconego czasu na facebooku. To taki krąg, który się nie zamyka.

Autor: Damian Nowaczek

 
 
Tagi: uzależnienie od fb, fb uzależneinia, facebook uzależnia, uzależnienie od facebook, dlaczego facebooku uzależnia, skutki korzystania z facebooka, podglądanie znajomych na facebooku, statusy na facebooku, związki na facebooku, miłośc na facebooku

Komentarze