Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Uzależnienie od adrenaliny

 

5 grudnia 2013

|

Kategoria: Nałogi

 
Uzależnienie od adrenaliny

Autor: Ariel da Silva Parreira

Źródło: sxc.hu

Ciekawy temat, gdyż na pierwszy rzut oka, może się wydawać to niemożliwe. Co to oznacza? Otóż, uzależnienie od adrenaliny wydaje się zjawiskiem dość nietypowym, dziwnym. Może jest to szaleństwo? Bo wydaje się, że uzależnienie od adrenaliny musi objawiać się zachowaniem agresywnym. Jak to jest naprawdę?

Adrenalina

Adrenalina to hormon, który ma każdy człowiek. Biologia podaje, że jest to hormon, który włącza się w sytuacji strachu, ucieczki, stresu, sytuacji ekstremalnych. To takie sytuacje powodują zwiększenie wydzielania tego hormonu. Mówi się, że poczuliśmy adrenalinę. W czym to się objawia? Szybkie bicie serca, rozszerzenie źrenic, wzrost ciśnienia krwi. To dzięki adrenalinie możemy reagować w sytuacjach kryzysowych. Bardzo często to właśnie adrenalina jest odpowiedzialna za mobilizację mózgu do działania w sytuacjach, gdy ogarnia nas duży poziom stresu.

Kiedy zaczyna się problem?

I wszystko jest dobrze dopóki nie ma przesady. Coraz częściej ludzie widząc, jak działa insulina, jak wzmacnia organizm, dając mu power do działania, chcą jej więcej. Bardzo dużo sportowców, którzy na co dzień zajmują się sportem ekstremalnym, zna doskonale działanie adrenaliny. Dla niektórych ekstremalne wyczyny to nie tylko dodatek do życia. Niestety, są tacy, dla których takie sytuacje są życiem. Specjalnie prowokują sytuacje kryzysowe, angażują się w sporty ekstremalne. Wszystko po to, by poczuć adrenalinę. Dla wielu jest to początek pułapki uzależnienia.

Jak rozpoznać uzależnienie od adrenaliny?

Często znakiem ostrzegawczym jest fakt, że nie dajemy radę wyhamować w odpowiedniej chwili. Nawet mając tego świadomość, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z chęcią dalszego angażowania się w sporty ekstremalne. Często ma to przełożenie na życie codzienne. Sami szukamy sobie tzw. „ciężkich sytuacji.” Sytuację, w której rozpoznajemy uzależnienie to taka, w której człowiek nie chce przerwać uczestnictwa w sytuacjach ekstremalnych. Można to określić za pomocą słów: „chce więcej i więcej.” Problem rodzi się wtedy, gdy chęć odczuwania adrenaliny staje się ważniejsza niż nasze zdrowie, życie czy samopoczucie. Nasze bezpieczeństwo często ma znaczenie drugorzędne. Niekiedy jest to określane jako zapełnianie pustki emocjonalnej. Chodzi tu o potrzebie wytworzenia jak największej ilości adrenaliny przez nasz organizm.

Negatywne działanie adrenaliny

Działanie adrenaliny może przybrać różne, często niezdrowe skutki. Chodzi o sytuacje, gdy człowiek istotnie przesadza. Wszystko bowiem zależy od ilości jej w naszym organizmie. Jeśli mamy jej za dużo może to odczuć nasze serce. Często skutkuje to zwiększeniem rytmu serca. Adrenalina może powodować szybsze uwalnianie się kwasów tłuszczowych z tkanek, zmniejszać przepływ nerkowy. Odpowiedzialna jest za zwiększenie stężenia glukozy we krwi.

Reasumując, adrenalina jest bardzo potrzebna w naszym życiu. Zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. W przypadku, gdy potrzebna jest ucieczka, a strach nas paraliżuje – wówczas nieoceniona jest rola adrenaliny, która zepnie nasze wewnętrzne rozkołatanie i często będzie przyczyną, że zdołamy uciec z miejsca niebezpieczeństwa. Jednak, źle się dzieje kiedy przesadzamy w kontekście potrzeby odczuwania adrenaliny za wszelką cenę. Nawet za cenę bezpieczeństwa czy własnego zdrowia. Gdy ryzykujemy własne życie za chęć „przygody życia” możemy mieć do czynienia z uzależnieniem od adrenaliny. Tego typu zachowanie może objawiać się agresją, ale przede wszystkim zakrawa na działanie bezmyślne. Jeśli czujemy, że mamy z tym problem, albo wyraźnie widzimy, że ktoś nam bliski ma symptomy uzależnienia od adrenaliny, warto zareagować.

Autor: Karolina Trabańska

 
 
Tagi: adrenalina, co powoduje adrenalina, co daje adrenalina, jak zwiększyć poziom adrenaliny, uzależnienie od adrenaliny, czym jest adrenalina, działanie adrenaliny, jak zwiększyć adrenaline, adrenalina a odwaga

Komentarze