Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Uzależnienie od Internetu

 

30 listopada 2012

|

Kategoria: Nałogi

 
Uzależnienie od Internetu
Naukowcy różnych dziedzin alarmują: coraz więcej osób, w tym również dzieci, jest uzależnionych od Internetu! Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, jednak liczby nadal zaskakują! Informacyjna Agencja Radiowa w listopadzie 2012 roku temu podała, że co setne dziecko w Polsce jest uzależnione od Internetu, a co ósmy młody internauta jest zagrożony nadużywaniem sieci. Liczby uzależnionych od Internetu na świecie podawane są już w milionach!

Dlaczego tak łatwo zostać siecioholikiem?   


Internet jest obecny w naszym życiu na każdym kroku. Jest pomocą w każdej dziedzinie życia. Coraz częściej staje się miejscem pracy i relaksu. Świat bez dostępu do sieci staje się nudny, a rzeczywistość wirtualna zajmuje miejsce realnego życia. Niestety nadużywanie korzystania z Internetu, komputera, gier itp. dołączyło do listy najgroźniejszych uzależnień.

Otaczamy się rzeczywistością wirtualną, żyjemy nią, w niej i często dzięki niej. I tu już pojawia się pierwsza z przyczyn globalnego siocioholizmu – ogólnodostępność.

Dzieci i młodzież mają łatwy dostęp do Internetu w domu i w szkole. Jest dla nich miejscem zdobywania wiedzy, zabawy i kontaktowania się z bliskimi. Niestety często stanowi źródło uzależnienia. Mało który rodzic świadomie udostępnia dziecku Internet, biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie może za sobą pociąga
komputeryzacja.

Trochę starsi użytkownicy w sieci znajdują w niej miejsce pracy. Możliwości zarabiania przez Internet zwiększają się z roku na rok. Cieszymy się z tego faktu, jednak zapominamy, że i my sami możemy paść ofiarą uzależnienia od Internetu.

Niemieccy naukowcy uważają, że przyczyny uzależniania się od sieci mogą być uwarunkowane genetycznie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku palenia papierosów czy nadmiernego spożywania alkoholu.
Dr Bohdan T. Woronowicz tłumacząc przyczyny uzależnienia od Internetu, zwraca uwagę, że niektóre jednostki mogą być bardziej podatne na tego typu uzależnienie. 

Można tu wymienić całą listę takich osób. Bardziej zagrożone będą, np. osoby młode, sfrustrowane i zagubione w świecie dorosłych, osoby z problemami emocjonalnymi czy zaburzeniami afektywnymi; osoby mające problem z bezpośrednim kontaktowaniem się z innymi; osoby z poczuciem niskiej wartości potrzebujące dowartościowania; osoby poszukujące przyjaźni, romansu, narzekające na swojego męża lub żonę; osoby z nieleczonymi dysfunkcjami seksualnymi czy osoby cierpiące na inne uzależnienia, które traktują Internet jako "bezpieczną" używkę – dodaje psycholog.

Objawy i skutki siecioholizmu


Psycholog Emil Hodzic uważa, że najbardziej typowym objawem uzależnienia od gier i Internetu są zachowania, które przypominają objawy charakterystyczne dla osób na odwyku. Narasta frustracja, irytacja spowodowana niemożnością skorzystania z Internetu.

U osób, u których stwierdza się nadużywanie Internetu, gier komputerowych itp. pojawiają się następujące objawy:

 • Poczucie dyskomfortu z powodu ograniczenia dostępu do Internetu – pewien rodzaj cierpienia psychicznego;
 • Niedojadanie lub jedzenie przed komputerem;
 • Niedosypianie;
 • Ograniczenie realnych kontaktów z rodziną i bliskimi na rzecz spędzania czasu przed komputerem;
 • Rozwijanie znajomości internetowych;
 • Zaniedbywanie obowiązków domowych, rodzinnych, szkolnych lub zawodowych;
 • Niepowodzenia szkolne u dzieci, utrata pracy w przypadku pracowników;
 • Kupowanie nowych akcesoriów, dodatków i programów komputerowych oraz związane z tym problemy finansowe;
 • Próby kontroli spędzanego czasu przed komputerem
 • Kłamstwa na temat ilości spędzanego czasu przed komputerem lub w Internecie
Niestety to nie cała lista problemów, jakie mogą pojawić się w związku z nadużywaniem komputera i/lub Internetu. Z uzależniania mogą wynikać ciężkie schorzenia, takie jak:

 • Depresja;
 • Fobia społeczna – lęk przed ludźmi, przed wychodzeniem z domu;
 • Zespół deficytu uwagi;
 • Zaburzenia kontroli popędów;
 • Skrajne zaburzenia schizoidalne;
 • Wady wzroku, bóle pleców, kręgosłupa, tzw. krzywica;
 • Zespół ciasnoty nadgarstka;
 • Podatność na infekcje i robaczyce (z powodu zaniedbania higieny osobistej);
 • Bezsenność i nerwice.
Na uzależnienie od Internetu narażone są szczególnie dzieci i młodzież. To właśnie ich najczęściej dotykają skutki uzależnienia: zaburzenia emocjonalne, problemy z koncentracją i wyobcowanie z realnego świata. Tak bowiem reaguje rozwijający się, młody układ nerwowy i psychika dziecka, kiedy ciągle atakowane są światłem z ekranu komputera, nietypowymi dźwiękami i huśtawką emocji wywołaną przeżyciami w wirtualnym świecie.
Choroba XXI wieku, jak określa się uzależnienie od Internetu, pociąga za sobą również ofiary śmiertelne. Najczęściej notowane w krajach Dalekiego Wschodu, szczególnie w Korei Północnej i Japonii.

Polska Agencja Prasowa podaje, że już za niedługo możliwe będzie diagnozowanie uzależnionych od Internetu, jako osoby cierpiące na dolegliwości mentalne. Internetomania uwzględniona zostanie bowiem w klasyfikacji zaburzeń Amerykańskiego Towarzystwa  Psychiatrycznego.

Leczenie siecioholizmu


Aby rozprawić się z nałogiem dziecka lub swoim, najpierw należy go zdiagnozować. Uzależniony sam przed sobą musi przyznać, że ma problem. Szczególna rola spoczywa na rodzicach w przypadku, gdy dziecko poświęca zbyt wiele czasu na korzystanie z komputerów i Internetu.

Jak rozpoznać, czy ktoś z bliskiego otoczenia lub samemu jest się uzależnionym? Można zrobić specjalnie przygotowany do tego test (takie testy publikowane są na portalach psychologicznych), zadzwonić na infolinię dla uzależnionych lub wybrać się do specjalisty. Z pomocy psychologicznej można skorzystać również on-line. Możliwości jest wiele. Trzeba jednak być czujnym i obserwować swoje reakcje własne lub dziecka, a w razie jakichkolwiek podejrzeń, konsultować się z rodziną lub lekarzem.

Istotne jest, że społeczeństwo zaczyna zwracać uwagę na zjawisko siecioholizmu i na jego skalę. Media inicjują i prowadzą akcje oraz kampanie społeczne mające na celu świadome korzystanie z Internetu, a także nauczanie w tym zakresie rodziców, nauczycieli i profesjonalistów. Przykładem może być kampania „W którym świecie żyjesz?”. Główne hasło kampanii brzmi: „Ci, którzy żyją w wirtualnym świecie, tracą prawdziwe życie” i ma zwracać uwagę na problem nadmiernego korzystania z sieci, prowadzący do oderwania młodych ludzi od innych form aktywności realizowanych poza Internetem.

Trzeba przyznać, że świat Internetu jest krainą możliwości, niestety  bardzo często staje się również źródłem wielu problemów psychologicznych, fizycznych i fizjologicznych. Granica między świadomym korzystaniem z Internetu, a nałogiem jest cienka. Nie można jej lekceważyć. Szczególnie, gdy pod uwagę weźmiemy dzieci i młodzież - grupę najbardziej narażoną na uzależnienia tego typu.


Źródła:
http://www.biomedical.pl/nalogi/siecioholizm-uzaleznienie-od-internetu-61.html
http://www.health4u.pl/nalogi/Internet+a+mlodziez-760/
 
 
Tagi: siecioholizm, uzależnienie od Internetu, przczyny siecioholizmu, objawy siecioholizmu, Internet, cyberprzestrzeń, świat wirtualny

Komentarze