Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Skutki palenia papierosów

 

22 października 2013

|

Kategoria: Nałogi

 
Skutki palenia papierosów

Autor: Marco Michelini

Źródło: sxc.hu

Wszelkiego rodzaju używki stały się współcześnie bardzo popularne. Wśród nich znajduje się m.in. palenie papierosów. Choć zakazuje się sprzedaży wyrobów tytoniowym osobom niepełnoletnim, to wiek, w którym ludzie zaczynają palić, staje się coraz wcześniejszy. Jakie są tego skutki dla nas i naszego otoczenia?

Szkodliwy skład papierosa

Nie jest tajemnicą, że w skład wyrobów tytoniowych wchodzą substancje szkodliwe dla zdrowia. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę jak bardzo szkodzą nam ich składniki. Dlatego przedstawię najważniejsze i najbardziej niebezpieczne części papierosa.

Najważniejszą z tych substancji jest tytoń. Stanowi on główną i podstawową część papierosa. O jego szkodliwości mówi się bardzo dużo. Często słowo tytoń jest nawet synonimem papierosa. W tytoniu zawarta jest także nikotyna, która wydaje się być najbardziej szkodliwą, a przynajmniej powszechnie znaną wypalaną przez palacza substancją. Istotnie, jej szkodliwości nie powinno się bagatelizować. Jednak papieros zawiera także inne szkodliwe substancje. Są wśród nich tak groźne związki chemiczne jak arszenik, czy formaldehyd, a nawet benzyna. Substancje te dostają się do naszego organizmu poprzez dym, wyrządzając w nim wielkie szkody. Jest wśród nich także radioaktywny izotop Polonu. Szkodliwość tych substancji nie ulega zatem wątpliwością i, nawet w małych dawkach, mogą być niezwykle groźne.

Skutki palenia dla naszego zdrowia

Autor: Márton Berta

Źródło: sxc.hu

Substancje, które wchodzą w skład papierosa mogą być niezwykle groźne dla zdrowia. Przede wszystkim warto wspomnieć, że nikotyna ma charakter uzależniający. Jeśli więc zaczynamy palić, to z początku nie zdajemy sobie sprawy, że możemy wpaść w nałóg. Wielu ludzi, szczególnie młodych, bagatelizuje to. Uważają, że są w stanie przerwać w każdej chwili. W rzeczywistości jednak wpadają w błędne koło uzależnienia. Papieros przestaje przynosić nam ulgę, a staje się czymś, bez czego ta ulga nie jest możliwa. Uzależniając swoje dobre samopoczucie od zapalenia, stajemy się jego niewolnikami.

Ważny skutek to także zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Papieros zawiera ponad 70 substancji rakotwórczych. Natomiast aż 90% zachorowań na raka płuc jest spowodowanych paleniem papierosów. Jest to porażająca ilość i nie ulega wątpliwości, że ryzyko zachorowania na nowotwory u osób palących jest bardzo duże. Warto zaznaczyć, że wiele takich przypadków kończy się śmiercią.Są także inne poważne powikłania. Występują np. różnego rodzaju choroby płuc, które także mogą być groźne dla życia. Choroby kardiologiczne są także powszechne wśród palaczy. Może dojść u nich do nadciśnienia, czy nawet zawału serca. Istotne są także powikłania w zakresie dróg oddechowych. Pojawia się wówczas charakterystyczny kaszel.

Zagrożenia dla otoczenia

Musimy pamiętać, że, jeśli palimy, szkodzimy nie tylko sobie lecz także innym. Dym tytoniowy wydostaje się bowiem z naszego organizmu na zewnątrz, gdzie mogą wdychać go ludzie z naszego otoczenia, czy nawet przypadkowi przechodnie. Jest to tzw. palenie bierne. Przez nie właśnie może dochodzić do napięć między osobami palącymi, a niepalącymi. Warto również wspomnieć, że palenie niesie bardzo poważne zagrożenia dla dzieci. Oprócz powikłań podobnych do tych u palacza występują też inne. Chodzi mi przede wszystkim o noworodki. Paląc w okresie ciąży, zwiększamy ryzyko poronienia. Dziecko po porodzie może mieć zbyt małą wagę i może mieć poważne problemy ze zdrowiem w przyszłości.

Jeśli zastanawiamy się czy papierosy są szkodliwe, czy nie, to odpowiedź jest jednoznacznie negatywna. Właściwie palenie nie daje nam żadnych korzyści, oprócz czasowego rozluźnienia i odprężenia, które jednak lepiej osiągnąć innymi metodami. Jeśli nie radzimy sobie z czymś, warto szukać wsparcia u psychologa, a nie oddawać się nałogowi, który może poważnie zagrozić nam i otoczeniu.

Autor: Rafał Tomczak

 
 
Tagi: jakie są skutki palenia papierosów, skutki palenia, choroby wywołane paleniem papierosów, co powoduję palenie papierosów, właściwości papierosów, właściwości papierosa, nałóg palenia, związki w papierosach, substancje smoliste, składniki w papierosie, szkodliwość palenia, choroby spowodwoane paleniem papierosów

Komentarze