Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Marihuana – działania i zastosowania

 

12 lutego 2014

|

Kategoria: Nałogi

 
Marihuana – działania i zastosowania

Autor: Raimund Koch

Źródło: sxc.hu

Marihuana zaliczana jest do grupy narkotyków miękkich, które w porównaniu do grupy twardych nie charakteryzują się tak silnym działaniem uzależniającym. Mimo to ma zastosowanie m.in. w medycynie.

Konopia indyjska czyli marihuana posiada w swoim składzie THC – tetrahydrokannabinmol, czyli związek odpowiadający za właściwości psychotropowe tej rośliny. Tego typu działania na ośrodek mózgowy znaleźć można głównie w żeńskiej odmianie rośliny. W zależności od warunków środowiskowych marihuana posiada szereg różnych działań na osobę zażywającą. Może działać zarówno: uspokajająco, rozdrażniająco, jak również zwiększa apetyt, działa przeciwbólowo, rozkurcza mięśnie, rozszerza oskrzela czy działa euforycznie.

Marihuana w medycynie

Konopia stosowana była i jest obecnie w niektórych krajach jako środek leczniczy, uśmieżający ból, redukujący napięcie, a nawet zapobiegający powstaniu nowotworom. To właśnie wykorzystanie głównego składnika zawartego w marihuanie, jakim jest THC umożliwia zapobieganie, a nawet spowolnienie procesu rozrastania nowotworu w organizmie. Badania i próby przeprowadzone były między innymi na temat raka piersi, raka skóry czy raka jelita grubego. Z tej rośliny produkowane były również lekarstwa, których zadaniem było zredukowanie bólu występującego przy wielu chorobach, takich jak choćby SM – stwardnienie rozsiane.

Marihuana jako używka

Prócz zastosowań medycznych, pojawiły się również zastosowania marihuany jako używki. Seria przeprowadzonych dotąd badań, pozycjonuje marihuanę jako środek mniej szkodliwy niż papierosy czy alkohol. Mimo wszystko, substancje zawarte w tej rośliny, kwalifikują środek jako używkę. Marihuana rozprzestrzeniona jest na skalę światową. Posiada silne działania euforyczne, do których zaliczyć można:

  • euforię,
  • zwiększony apetyt (tzw. packman),
  • suchość w gardle,
  • wzmocnienie percepcji,
  • osłabienie koncentracji
  • zaburzenia w percepcji czasu,
  • pobudzenie.

Marihuana przyjmowana może być na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym jest kruszenie ususzonych kwiatostanów, następnie mieszanie ich z tytoniem i palenie. Inną metodą przyjmowania może być jedzenie, które polega na przygotowaniu posiłku, którego głównym dodatkiem jest marihuana. Najczęściej są to placki lub ciastka.

Wpływ marihuany na zdrowie psychiczne

Mimo braku objawów uzależnienia fizycznego, pojawiają się te na tle psychicznym. Prócz tego typu uzależnienia mogą pojawić się również problemy właśnie na tle umysłowym. Nadmierne palenie marihuany może prowadzić do otępienia i zaburzenia świadomości, co objawiać się będzie opóźnionym odbiorem i reakcją na bodźce środowiskowe. Dodatkowo „samotne” spożywanie tej substancji przyczynia się do pojawienia się depresji. Po spożyciu marihuany pobudza się wyobraźnia, a jak zostało napisane wcześniej, wszystko również zależy od wpływu środowiska. Więc jeżeli dana jednostka spożywając tę substancję przechodzi akurat trudny okres w swoim życiu, to narażona jest na pogłębienie tych odczuć i emocji, co znacznie wpływa na pogorszenie emocjonalnego stanu zdrowia.

 
 
Tagi: marihuana, konopia indyjska, thc, trawka, uzależnienie od trawki, uzależnienie od marihuany, działanie marihuany, skutki uboczne marihuany, narkotyk, lekki narkotyk, miękki narkotyk

Komentarze