Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak leczyć uzależnienie od tytoniu?

 

4 grudnia 2012

|

Kategoria: Nałogi

 
Jak leczyć uzależnienie od tytoniu?

Autor: Vildan Uysa

Źródło: sxc.hu

Każdy palacz doskonale zdaje sobie sprawę z ryzyka i strat jakie niesie za sobą palenie. Choroby serca, różne rodzaje nowotworów. Wiemy, że jest to strata czasu, pieniędzy, zdrowia i urody. Jednakże pomimo to, ciężko jest rzucić…
…chociaż właściwie nie do końca. Jak mawiał Mark Twain: „Rzucić palenie? Nic prostszego! Robiłem to ze sto razy.” Rzucić łatwo, ale ciężko w nowym postanowieniu wytrwać.
Bez względu na wiek, rzucenie palenia przynosi korzyści zdrowotne. Przedłuża ono życie i zwiększa jego jakość. Poprawia się stan układu krążenia, zmniejsza się zagrożenie rakiem płuc i chorobami serca, duszności i kaszel stopniowo ustają. Dowiedziono, że człowiek, który rzuca palenie przed 30 rokiem życia, jest w stanie odzyskać stan zdrowia taki, jaki posiada osoba nigdy niepaląca.

Nie paląc jesteśmy w stanie pozwolić sobie finansowo na więcej. Poprawia się cera, włosy, skóra, paznokcie. Nie musimy, co chwila rzuć gum lub używać perfum, aby uniknąć brzydkiego zapachu.  

Ponad 70% palaczy chce pozbyć się uciążliwego i niebezpiecznego nałogu. Nie każdy jednak jest uzbrojony w wystarczający do tego zapas silnej woli. Motywacją często jest ciąża, druga połówka czy problemy finansowe. Rzucenie z dnia na dzień, jest szybkim i jednym z najskuteczniejszych sposobów. Jednak, co robić, gdy silna wola nie wystarczy?

Środki wspomagające rzucanie palenia

Dobrym wyjściem może okazać się leczenie farmakologiczne. Plastry lub gumy do żucia zawierające nikotynę, jednak podanej w takiej dawce, która pozwoli na złagodzenie głodu wywołanego brakiem tej substancji w naszym organizmie.

W Polsce dostępne są również specjalne leki antydepresyjne (Zyban), które podobnie jak nikotyna działają na system nagradzania w mózgu.

Na rynku istnieje również kilka preparatów, które są oparte na naturalnych produktach. Mają one pomóc przełamać potrzebę zapalenia, zmniejszać apetyt, odświeżyć  jamę ustną.

Duże efekty w walce z nałogiem dają specjalistyczne terapie. Osoby uzależnione zbierają się w swoim gronie, rozmawiają, wymieniają doświadczenia. Terapia taka, pomaga uświadomić palacza, że zerwanie z nałogiem jest możliwe, że zmaga się z tym setki osób i, że nie jest zdany wyłącznie na siebie.

Nowoczesne technologie zachęcają nas do inwestycji w elektryczne papierosy. I tutaj można odnaleźć sposób na rzucenie. Paląc takie „e-papierosy” nie trujemy organizmu substancjami smolącymi, jednocześnie mając wrażenie zaciągania się normalnym papierosem.

Metod rzucania palenia jest naprawdę wiele. Najważniejsze jednak, abyśmy chcieli walczyć. Pamiętajmy, że wbrew pozorom, życie bez papierosa również smakuje. Nie poddawajmy się więc, za którymś razem na pewno nam się uda!


Źródła:
http://www.biomedical.pl/nalogi/leczenie-uzaleznienia-od-tytoniu-58.html
http://www.medical4you.pl/nalogi/Leczenie+uzaleznienia+od+papierosow-1042/
 
 
Tagi: papierosy, nałóg tytoniowy, tytoń, uzależnienie od papierosów, uzależnienie od nikotyny, nikotynizm, rzucenie palenia, jak rzucić palenie

Komentarze