Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Hazard - współczesne uzależnienie?

 

5 listopada 2013

|

Kategoria: Nałogi

 
Hazard - współczesne uzależnienie?

Autor: Mary Helen McNally

Źródło: sxc.hu

Uzależnienia stały się poważnym problemem współczesnego świata. Wszelkiego typu używki są stosowane w nadmiernych ilościach. Jednak uzależnienie to nie tylko alkohol, narkotyki, czy papierosy. Mogą to być rzeczy mniej namacalne. Przykładem tego typu uzależnienia jest hazard. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu problemowi i zastanówmy się nad jego istotą.

Czym są uzależnienia?

Warto przeanalizować najpierw samo pojęcie uzależnienia. Jest to po prostu utrata kontroli nad czymś, co używamy, czy przyjmujemy. Na początku wszystko wydaje nam się normalne. Jednak po pewnym czasie zupełnie tracimy nad sobą panowanie. Zaczynają się szkodliwe skutki uzależnienia, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dla psychicznego. Potem już nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez tej rzeczy.

Uzależnienia możemy podzielić na fizyczne i psychiczne. Ta pierwsza grupa odnosi się do różnego typu substancji, takich jak alkohol, papierosy, czy narkotyki lub nawet leki. Natomiast druga odnosi się do różnego typu zachowań, od jedzenia, poprzez pracę oraz zakupy, do gier i hazardu. Są one równie groźne, co fizyczne. Kontrowersja jednak polega na tym, że trudno określić, które zachowania są uzależniające, a które nie. W zasadzie bowiem można się uzależnić od wszystkiego. Trudno także jednoznacznie stwierdzić , kiedy zaczyna się uzależnienie. Tutaj omówimy jedynie drugą grupę.

Uzależnienie od hazardu

Autor: Chris Jonhson

Źródło: sxc.hu

Wśród wielu uzależnień psychicznych, hazard jest jednym z najbardziej powszechnych. Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia. Hazard to po prostu gra, w której można wygrać lub stracić pieniądze. Zazwyczaj jest ona dość prosta i dużo zależy od naszego szczęścia, a mniej od umiejętności. Dlatego też hazard może uprawiać praktycznie każdy i, przynajmniej teoretycznie, przy odrobinie szczęścia, może zarobić pieniądze.

Uzależnienie polega na tym, że grający chce wygrać jak najwięcej. Ciągle marzy o najwyższej wygranej i myśli, że jeśli mu się nie uda, to warto spróbować jeszcze raz, bo tedy może dopisze mu szczęście. Takie myślenie bywa złudne. Prawdopodobieństwo wygranej jest bowiem dość małe. Jeśli nawet raz zarobimy jakąś sumę, to szansa na powtórzenie tego wyczynu jest bardzo nikła. Hazardziści wierzą jednak, że ponownie dopisze im szczęście. Ludzie tacy przeważnie nie stąpają twardo po ziemi. To marzyciele, którzy liczą na odmianę losu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zamiast ciężko pracować i zdobyć pieniądze, a przynajmniej spróbować, uciekają się oni do metod niemal magicznych. Wiara w cudowny przypływ gotówki, który odmieni ich życie może być właśnie pierwszym krokiem do uzależnienia.

Problem naszych czasów?

Nie powinniśmy bynajmniej twierdzić, że hazard ma swoje korzenie we współczesności i dawniej taki problem nie istniał. Musimy jednak zdać sobie sprawę, iż obecnie uzależnienie od hazardu bardzo się rozpowszechniło. Niemal w każdym kraju można wziąć udział w grach hazardowych, w których wygrane sięgają milionów. To przyciąga jak magnez potencjalnych hazardzistów. Warto wspomnieć chociażby słynne Las Vegas, które można uznać za stolicę hazardu. Czy jednak problem tkwi właśnie w powszechności tego rodzaju rozrywki?

Ciężar krytyki spada, w podobnym stopniu, na samych hazardzistów. Skoro nie potrafią się kontrolować, to sami sobie są winni. Powinni twardo stąpać po ziemi i zdawać sobie sprawę, jak nikłe jest prawdopodobieństwo wygranej. Owszem, można spróbować kilka razy, ale gdy zaczynamy się uzależniać, powinniśmy umieć powiedzieć „stop”. Łatwo jest krytykować kogoś za jego słabość, ale czy jest to krytyka uzasadniona?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Myślę, że wina leży po obu stronach. Winny jest również, w pewnym stopniu, świat, w którym żyjemy. Przepaść między bogactwem, a biedą jest ogromna. Świat faworyzuje bogatych. Pieniądze są często przedstawiane jako lekarstwo na wszystkie choroby. Trudno się więc dziwić, że wielu ludzi liczy na wygraną, która odmieni ich los. Jednak o wiele lepiej jest zastosować inną metodę – ciężką pracę. Może nie osiągniemy celu, ale lepsze to, niż szukanie szczęścia na siłę.

Autor: Rafał Tomczak

 
 
Tagi: hazard, rodzaje hazardu, uzależneinia od hazardu, najpopularniejsze gry hazardowe, szybki zarobek, jak szybko zarobić, niebezpieczne nałogi, prawdopodobieństwo wygranej, karty, gry karciane, ruletka, gry hazardowe, hazard jest nałogiem, mój partner uzależnił się od hazardu, do czego prowadzi hazard, co powoduje hazard

Komentarze