Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Dlaczego metoda rzucenia palenia Allena Carra jest skuteczna?

 

28 stycznia 2013

|

Kategoria: Nałogi

 
Dlaczego metoda rzucenia palenia Allena Carra jest skuteczna?

Autor: Carlos Paes

Źródło: sxc.hu

Allen Carr urodził się w  Londynie, palaczem został wieku 18 lat podczas odbywania służby wojskowej. W roku 1958 został księgowym. Już w tym okresie wypalał do 100 papierosów dziennie. Kolejne próby rzucania palenia podnoszone przez Carra okazywały się nieskuteczne. Przed czterdziestką, po śmierci swojego ojca spowodowanej rakiem płuc, poprzysiągł sobie, że rzuci nałóg jednak po wyjściu ze szpitala pierwszą rzeczą jaką zrobił było zapalenie papierosa. Carrowi w końcu udało się rzucić palenie w 1983 roku, w wieku 48 lat.
Allen Carr twierdził, że palacze mylnie interpretują przyczynę swojego palenia. Wydaje im się, iż sprawia im to przyjemność, Carr uważał, że palenie powoduje jedynie usunięcie symptomów głodu nikotynowego, które pojawiają się z momentem zgaszenia poprzedniego papierosa. W ten właśnie sposób palenie napędza samo siebie.

Twierdził on dalej, że stan ulgi, jakiego doświadcza palacz, paląc papierosa, jest stanem, w którym cały czas znajdują się osoby niepalące. Carr uważa, że palenie nie jest tak bardzo uzależniające, jak postrzegane jest to w powszechnym odczuciu. Uzależnienie fizyczne znika już po kilku godzinach lub dniach w zależności od ilości wypalanych papierosów. Wszystkie symptomy rzucania palenia powodowane są przez wątpliwości i strach rzucającego. Carr uznał właśnie strach za główną przyczynę tkwienia w nikotynowym nałogu.

Allen Carr, zanim stał się światowym autorytetem w dziedzinie rzucania palenia, sam był przez ponad 30 lat nałogowym palaczem, który nie rozstawał się z papierosem. Podejmował niezliczone, nieudane próby zerwania z nałogiem, próbując silnej woli i innych metod. Doprowadziło go to w 1983 roku do punktu, w którym odkrył coś, o czym marzą wszyscy palacze, łatwy sposób jak rzucić palenie. W tym samym roku otworzył swoją pierwszą klinikę pod Londynem, do której przylatywali palacze z całego świata.

Metoda Allena Carra to rodzaj psychoterapii. Zajmuje się psychicznym uzależnieniem od nikotyny i psychiczną potrzebą palenia. Jest przeciwieństwem innych metod rzucania palenia i nie wymaga silnej woli. O ile palacz w pełni zrozumie mechanizm nikotynowej pułapki i zastosuje się do kilku prostych instrukcji, rzucanie palenia może być łatwe i nie musi oznaczać konieczności znoszenia przykrych objawów odstawienia. Metoda nie stosuje żadnych dodatkowych pomocy, substytutów, chemii czy hipnozy.

Sesja ma formę seminarium, trwa ok. 6 godzin i prowadzona jest w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Prowadzi ją licencjonowany terapeuta metody Allena Carra. Większości uczestników wystarcza jedna główna sesja, żeby na zawsze już stać się niepalącym. Jedynie nielicznym potrzebne jest dalsze wsparcie. W takich wypadkach korzystają z 1-2 seminariów wzmacniających. Badania przeprowadzone przez Wiedeński Uniwersytet Medyczny w 2006 r. pokazują skuteczność ponad 70% po trzech miesiącach i 53,3% po roku. Tak wysoka skuteczność pozwala na oferowanie uczestnikom sesji pisemnej gwarancji zwrotu pieniędzy.

Polsce jest jednym z 95 istniejących oddziałów międzynarodowej organizacji Allen Carr’s Easyway To Stop Smoking. Jest to prawdopodobnie jedyna poważna organizacja, pomagająca palaczom uwolnić się od nałogu, która od ponad 25 lat, od kiedy istnieje, oferuje gwarancję zwrotu pieniędzy.

Źródła:
http://www.biomedical.pl/nalogi/metoda-rzucania-palenia-allena-carra-145.html
http://www.biomedical.pl/nalogi/nikotynizm-57.html
www.allen-carr.pl/
 
 
Tagi: papierosy, nałóg tytoniowy, tytoń, uzależnienie od papierosów, uzależnienie od nikotyny, nikotynizm, rzucenie palenia, jak rzucić palenie, metoda Allena Carra, Allen Carr

Komentarze