Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

 

23 stycznia 2013

|

Kategoria: Dziecko

 
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Źródło: Prodenta

Zadanie przyzwyczajenia dziecka do regularnego szczotkowania zębów spotyka każdego rodzica. Najważniejszym jest aby dziecko w jak najszybszym czasie zrozumiało, że wszystko odbywa się dla jego dobra i z troski o jego zdrowie. W poniższym artykule postaramy się przedstawić jak postępować z zębami naszych pociech od momentu kiedy tylko pojawią się na świecie.
Może to dziwić, ale właśnie od tego momentu, powinniśmy zacząć dbać o zęby naszego dziecka, nawet jeśli tych ostatnich jeszcze nie widać. Warto już wtedy, przy użyciu bardzo miękkiej, nawilżonej szczoteczki lub palca delikatnie masować dziąsła naszego dziecka. Przynosi to mu ulgę i ułatwia późniejsze ząbkowanie. Gdy nasza pociecha podrośnie i posiądzie zdolność chwytania otaczających ją przedmiotów, rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby od razu otrzymała własną szczoteczkę do zębów i się nią bawiła. Tak wczesne rozpoczęcie edukacji dziecka w sprawie szczotkowania zębów pomoże uniknąć rodzicom późniejszych problemów z przekonywaniem go o słuszności wykonywania tej czynności regularnie.

Prawdziwe szczotkowanie rozpoczyna się jednak gdy u naszego dziecka pojawia się pierwszy mleczny ząb a za nim kolejne. Powinniśmy wtedy ułożyć dziecko wygodnie tak aby mieć całkowitą kontrolę nad jego ruchami. Następnie delikatnie odchylić kącik ust i rozpocząć bardzo łagodne szczotkowanie dopiero co pojawiających się ząbków.

Najskuteczniejszym środkiem pomagającym w walce przed próchnicą zębów jest fluor. Zapewnia on ochronę zębów poprzez zapobieganie dostawania się do nich kwasów i bakterii. Poza tym dzięki regularnemu stosowaniu fluoru dostarczamy zębom niezbędnych minerałów. Pediatrzy radzą aby od urodzenia aż do 3 roku życia dziecka codziennie podawać mu tabletki zawierające 0,25 mg fluoru. Dodatkowo należy oczywiście czyścić zęby szczoteczką ale już bez użycia pasty do zębów. Gdyż nadmierna ilość fluoru może zaszkodzić w późniejszym prawidłowym wyrastaniu zębów stałych u naszego dziecka.

Stomatolodzy natomiast znając ryzyko tzw. fluorozy, w przeciwieństwie do pediatrów radzą, aby mimo wszystko do czyszczenia zębów używać pasty zawierającej fluor. Robić się tak powinno codziennie od momentu pojawienia się pierwszego zęba aż do momentu drugich urodzin dziecka. Pasta powinna zawierać ilość fluoru w postaci 500 ppm (ang. parts per milion). Następnie rodzice powinni zwiększyć częstotliwość szczotkowania do dwóch razy na dzień. A w momencie, gdy dziecko osiągnie wiek szkolny powinno się zacząć używać pasty zawierającej 1000-1500 ppm fluoru. Dobrym nawykiem jest także płukanie ust po szczotkowaniu jak najmniejsza ilością wody, dzięki temu dobre dla zębów fluory pozostaną na ich powierzchni i będą mogły wykonywać swoją rolę

Jeżeli zastosujemy się do powyższych rad fachowców nasze dzieci nie będą miały w przyszłości żadnych problemów z uzębieniem. Szalenie ważna jest tutaj regularność. Każdy rodzic ma prawo wykorzystać własny sposób na przekonanie dziecka do odpowiedniego dbania o własne zęby, ważnym jest jedynie, aby zachować regularność i dopilnować, by przynajmniej raz dziennie nasze dziecko dokładnie wyszczotkowało zęby.

Przykładowym sposobem może dość zabawnym, ale przy tym niezwykle skutecznym, jest wydawanie przy małym dziecku odgłosu szczekania, dzięki temu zachwycone dziecko otwiera bardzo szeroko usta i rodzice mogą dokładnie wyczyścić mu zęby.

Krótko podsumowując ten artykuł stwierdzić należy, iż jak najwcześniejsze rozpoczęcie pracy z zębami naszej pociechy będzie dla niego zbawienne. Być może małemu dziecku codzienne czyszczenie zębów nie będzie sprawiać przyjemności, ale w przyszłości z pewnością nam za to podziękuje.

Opracował:

Rafał Mikołajczak

 
 
Tagi: szczotkowanie ząbków, dziecko, zdrowie dziecka, higiena jamy ustnej, fluoroza, próchnica zębów, bakterie

Komentarze