Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak wyleczyć katar u dziecka?

 

20 listopada 2013

|

Kategoria: Dziecko

 
Jak wyleczyć katar u dziecka?

Katar u dorosłego to prawdziwa zmora! Piecze, swędzi, nie pozwala usnąć i non-stop cieknie z nosa.   Jeżeli jest on tak denerwujący i drażniący u osoby dorosłej, to co na to wszystko ma powiedzieć dziecko?

Sam katar nie jest chorobą, ale niesie on ze sobą same problemy, zwłaszcza u najmłodszych. U malucha może powodować on nawet wymioty. Wszystko spowodowane jest osadzającą się wydzieliną w gardle, która docelowo powinna wypływać przez nos. Mało tego, dziecko nie może spokojnie leżeć, ani tym bardziej spać, bo wyciekająca wydzielina strasznie swędzi, jest dokuczliwa i uporczywa.

Leczenie kataru u dziecka

Katar może przepowiadać pojawianie się grypy czy przeziębienia. Powoduje to, wysuszona śluzówka, która w normalnym stanie powinna być nawilżona oraz zabezpieczać i chronić nos przed przedostawaniem się wirusów i bakterii. Katar podrażnia i wysusza śluzówkę, dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawilżaniu noska u dziecka. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, zaleca się częste karmienie, tak aby dziecko było jak najlepiej nawodnione. Również wilgotność w pomieszczeniu odrywa sporą rolę. Dziecko wdychając wilgotne powietrze nawilży w ten sposób swoją śluzówkę. Innym sposobem może być również sól fizjologiczna, która pomoże w rozrzedzaniu i usuwaniu wydzieliny znajdującej się w nosku malucha. Zaleca się podawanie jej trzy razy dziennie, rano, przed karmieniem i przed snem.

Sam nosek u małej pociechy, należy również oczyszczać. Jako, że wydzielina jest substancją płynną, oczyszczenie może polegać wyłącznie na położeniu małego człowieka na brzuszku oraz obserwacji. Wydzielina powinna sama spływać. Do tego celu mogą posłużyć również specjalne urządzenia, przeznaczone właśnie do takich „zabiegów”. Dwoma najpopularniejszymi metodami są aplikator do noska i gruszka. Aplikator jest łatwiejszy w użyciu, wystarczy jego końcówkę umieścić w nosku malucha, zatykając przy tym drugą i delikatnie wciągnąć powietrze. Warto jednak przed tym skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Obserwacja malucha

Ważnym elementem w leczeniu kataru jest również sama obserwacja. Czyli, czy katar nie przynosi ze sobą żadnych zmian, ani pierwszych objawów przeziębienia czy grypy. Jeżeli pojawiałyby się pierwsze oznaki choroby, to malucha powinien obejrzeć pediatra, by skutecznie i szybko zapobiec przeziębieniu. W przypadku, kiedy nie pojawiła się żadna choroba związana z katarem, ani nawet ból głowy, malucha można zabierać na spacery do parku czy przed dom, po to, by dotlenił się. Spełni to również pozytywną funkcję dla nosa, ponieważ świeże powietrze nieco obkurczy zatkaną i przykurczoną śluzówkę noska. Jeżeli, choroba nadal nie ustąpi, a sam katar będzie utrzymywał się bardzo długo to i w tym przypadku należy udać się z pociechą do pediatry.

Jak nie leczyć kataru u dziecka?

Istnieją pewne czynności, które matki lubią wykonywać, nie mając świadomości, że nie są to korzystne ruchy ani nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków. Zaliczać do nich można:

  • kładzenie dziecka na plecach,
  • wkładanie patyczków do nosa i wybieranie wydzieliny,
  • gumowe gruszki do odsysania wydzieliny,
  • podawanie nadmiernych ilości syropów,
  • podawanie leków bez konsultacji z lekarzem.

Warto zatrzymać się jeszcze przy temacie kładzenia dziecka na pleckach. Powoduje to, zaleganie wydzieliny w gardle, co prowadzi do wymiotów malucha. W ten sposób, można przyprawić się tylko o kolejny skok adrenaliny i same nerwy, dlatego warto unikać takich czynności. Lepiej położyć malucha na boczku, by wydzielina spływała.

 
 
Tagi: katar u dziecka, długotrwały katar u dziecka, katar a przeziębienie u dziecka, przeziębienie a katar u dziecka, katar u niemowlaka, katar u małego dziecka, małe dziecko a katar, leczenie kataru u dziecka, zakatarzone dziecko, domowe metody leczenia kataru

Komentarze