Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak bawić się z małym dzieckiem?

 

8 stycznia 2014

|

Kategoria: Dziecko

 
Jak bawić się z małym dzieckiem?

Źródło: sxc.hu

Wielu rodziców zastanawia się, jak bawić się z noworodkiem. Niektórzy mogą trochę bać się tego, gdyż dziecko jest jeszcze bardzo delikatne. A sytuacja wygląda odwrotnie, zabawa z noworodkiem to idealna okazja na spędzenie czasu razem i umocnienie więzi. Ponadto, dzięki temu pozwalamy dziecku lepiej się rozwijać.

Odpowiednio dobrany rodzaj zabawy z małym dzieckiem umożliwi mu prawidłowy rozwój i lepsze sukcesy w późniejszym etapie dorastania. Jeżeli wszystko będzie odpowiednio dobrane, maluch szybciej się rozwinie i lepiej pozna świat. Wytrenuje swoje zdolności manualne, intelektualne jak i koordynacje w przestrzeni, co jest bardzo istotne. Warto ćwiczyć z noworodkiem umiejętności gimnastyczne i umysłowe. Co najlepsze, zabawa z małym dzieckiem nie wymaga kupowania specjalnych urządzeń, zabawek i sprzętów. Wystarczy uśmiech rodzica, odrobina wyobraźni i chęci,  aby dziecko, dobrze się bawiło.

Zabawa muzyczno-manualna

Zabawa ta popularnie przez rodziców nazywana jest również: „Głośno - cicho”, „Szybko - wolno”. Wystarczą do niej dwa garnki różnej wielkości i plastikowa miska. Jako instrumenty wystarczy metalowa lub drewniana łyżka. Zabawa ta, międzyczasie pozwoli zająć się jednemu z rodziców np.: ugotowaniem obiadu, gdyż dziecko zazwyczaj, całkowicie pochłonięte jest swoimi „instrumentami”. Ewentualnym wymogiem jest śpiewanie piosenki. Może być ona śpiewana raz wolniej a raz nieco szybciej, co pozwoli dziecku dobierać odpowiedni rytm. Nie oczekujmy oczywiście cudów. Dziecko dzięki takiej zabawie, nie dość, że ćwiczy swoje umiejętności manualne, słuchowe to uczy się pojęcia słów typu wolniej, ciszej, głośniej i szybciej.

Kici Kici Łapki

Posadź maluszka w pozycji siedzącej, wysuń jego dłonie do przodu i delikatnie je głaszcz, mówiąc „Kici, kici, kici”. W pewnym momencie przestań to robić i powiedz „psik, psik, psik” a wtedy, delikatnie pogłaszcz maluszka po buźce. Na pewno wywoła to jego uśmiech, a dziecko zapewne również będzie chciało uniknąć pogłaskania. W związku z czym będzie musiało wytężyć swoją uwagę i koncentrację.

Uczymy się części ciała

Leżąc z maluchem na kanapie czy też trzymając go na kolanach, możesz dotykać jego części ciała czy też samej twarzy, przy okazji je nazywając. Warto zachować w tym kolejność, by maluch miał łatwiej i mógł zapamiętać. Z czasem można zmienić tempo, a potem nawet kolejność. Dziecko na pewnością rozbawi, a przy okazji szybciej zacznie się uczyć własnego ciała. Najkorzystniej działa przyśpieszenie, bo najbardziej rozbawia.

Miś dla dziecka

Mówiący miś to jedna z najpopularniejszych zabaw! Kto jej nie zna? Personifikacja martwych przedmiotów, zwierząt to najlepsza rozrywka dla dziecka. Prostym przykładem są bajki i kreskówki, w których właśnie ożywiane są zwierzęta. Tworzenie monologu i odgrywanie scen za pomocą misia to świetna frajda dla małego człowieka! Na pewno taka zabawa, nie znudzi mu się szybko. Pomaga również w momentach, kiedy dzieci są smutne lub mają gorszy dzień, takie maskotki stają się nie jednokrotnie „przyjaciółmi” małych dzieci, gdy np.: boją się w nocy spać.

Pamiętaj, że dziecko potrzebuje takich zabaw! Dzięki temu na pewno zbliżycie się do siebie a sam maluch, będzie lepiej się rozwijał. Jak widać, wynikają z tego same korzyści. Najbardziej boją się ojcowie, jednak bardzo szybko można się przekonać, że to nic strasznego, a wręcz bardzo przyjemnego!

 
 
Tagi: zabawy z dzieckiem, dziecko zabawy, zabawy dziecko, zabawa z noworodkiem, małe dziecko zabawa, zabawa małe dziecko, gry z dzieckiem, gry dla dziecka, jakie gry dla dziecka

Komentarze