Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Gorączka reumatyczna u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

1 marca 2013

|

Kategoria: Dziecko

 
Gorączka reumatyczna u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Źródło: public domain

Podwyższona temperatura ciała zwana potocznie gorączką to reakcja obronna organizmu np. na atak wirusów czy bakterii. Jeśli organizm dziecka zaatakują paciorkowce, może dojść do rozwoju choroby zwanej gorączką reumatyczną.

Gorączka reumatyczna – co to właściwie jest?

Jest to choroba tkanki łącznej, którą wywołują paciorkowce B-hemolizujące grupy A. Ludzki organizm reaguje na przebyte zakażenia paciorkowcem górnych dróg oddechowych. Choroba ta dotyka najczęściej dzieci, choć młodzież i dorośli również mogą być zagrożeni. Jednak możliwość jej wystąpienia maleje wraz z wiekiem.  Choroba może spowodować bardzo poważne problemy z sercem, z powstawaniem nabytych wad zastawkowych, a nawet niewydolności zastoinowej serca.

Jak rozpoznać chorobę?

Kryteria rozpoznania choroby możemy podzielić na dwa rodzaje: większe i mniejsze. W pierwszym przypadku u chorego dziecka obserwujemy:
  • obecność rumienia brzeżnego na skórze ,
  • pląsawicę,
  • występowanie guzków podskórnych (głównie na potylicy i na łokciach),
  • duszność,
  • szmer,
  • uczucie ucisku i bólu wokół serca,
  • zapalenie stawów o charakterze wędrującym, które z upływem czasu ustępuje nie powodując żadnych trwałych zmian w narządzie ruchu
  • zapalenie serca i osierdzia.
Do innych objawów zalicza się ból i inne dolegliwości stawowe, podwyższoną temperaturę ciała (objawy kliniczne), zaburzenia w EKG oraz podwyższone wskaźniki stanu zapalnego (OB, CRP - objawy laboratoryjne).

Gdy zaobserwujemy niepokojące objawy u dziecka, należy udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badania. Aby rozpoznać gorączkę reumatyczną należy potwierdzić obecność bakterii paciorkowca oraz wykonać badania kardiologiczne.

Choroba ta jest w stanie spowodować poważne powikłania. U dzieci może dojść do niedomykalności zastawek serca (mitralnej lub aortalnej), przerostu mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu, co prowadzi do niewydolności serca. W 50% zachorowań zaobserwowano w pierwszych trzech tygodniach choroby - zapalenie serca.

Jak wyleczyć chore dziecko?

Aby pokonać chorobę w pierwszym etapie choroby należy całkowicie wyeliminować bakterie paciorkowe z gardła, zapobiec jego kolejnym rzutom oraz nie dopuścić do zapalenia serca. W zależności od wyników badań lekarz przepisuje Aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, bądź antybiotyk - Penicylinę albo Makrolid.

Leczenie trwa przez ponad tygodzień. Gdy dojdzie do zapalenia mięśnia sercowego należy zastosować terapię sterydami.

Aby uniknąć nawrotów choroby po wyleczeniu, dziecku powinno się dodatkowo podawać antybiotyk co miesiąc, przez co najmniej 5 lat. W przypadku osób u których choroba zaatakowała serce, przyjmowanie antybiotyków powinno być dożywotnie.

Gorączka reumatyczna jest poważną chorobą, której nie należy bagatelizować. W skrajnych przypadkach może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się spadek liczby zachorowań na tą chorobę.

Autor:

Sylwia Sabala

Źródła:

http://www.reumatyczne.choroby.biz/Gor%C4%85czka+reumatyczna
http://www.biomedical.pl/dziecko/goraczka-reumatyczna-u-dzieci-2614.html
http://www.mymedic.pl/dziecko/Objawy+kliniczne+i+diagnostyka+chorob+reumatycznych+u+dzieci-1148/
 
 
Tagi: gorączka reumatyczna, dziecko, zdrowie dziecka, ból, problemy ze stawami, pląsawica, duszność, szmery, zapalenie serca, zapalenia stawów

Komentarze