Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

FAS - Alkoholowy zespół płodowy

 

7 maja 2014

|

Kategoria: Dziecko

 
FAS - Alkoholowy zespół płodowy

Autor: Cíntia Martins

Źródło: sxc.hu

Kobieta będąca w ciąży powinna unikać spożywania napojów alkoholowych, które w znaczny sposób mogą uszkodzić płód. Jednym z ryzyk, do jakiego dochodzi, podczas dostarczania do organizmu przez przyszłą matkę alkoholu, jest doprowadzenie u dziecka do powstania psychicznych i fizycznych wad wrodzonych.

Jeśli dochodzi do podejrzenia, że dziecko ma objawy alkoholowego zespołu płodowego, ważne jest zwrócenie uwagi na charakterystyczne symptomy związane z tym zaburzeniem. Najczęściej jest to niska waga narodzonego dziecka oraz mały obwód głowy. Innymi specyficznymi objawami są:

  • opóźnienie w rozwoju,
  • zaburzenie czynności narządów,
  • zburzenia narządów twarzy (spłaszczone kości policzkowe, niewykształcenie rowka między nosem a ustami oraz nieprawidłowości w wyglądzie oczu),
  • padaczka,
  • słaba koordynacja ruchowa, manualna,
  • nikłe umiejętności socjalizacyjne (trudności w nawiązywaniu relacji z drugim człowiekiem oraz w podtrzymywaniu przyjaźni).

Dziecko z tym zaburzeniem charakteryzuje się brakiem wyobraźni i ciekawości na różne zjawiska, trudnością w uczeniu związaną ze słabą pamięcią, niezdolnością do rozumowania pojęć, słabym pojmowaniem języka, którym się posługuje oraz nikłą umiejętnością rozwiązywania problemów. Ma trudności z nadpobudliwością, koncentracją, niepokojem co do zachowań innych ludzi, co prowadzi do wycofania fizycznego i psychicznego ze społeczności, w jakiej chore dziecko obcuje.

Ile alkoholu prowadzi do powstania FAS?

Nadużywanie alkoholu w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne zarówno dla płodu jak i dla przyszłej matki, jednak nie da się dokładnie określić, w jakich ilościach przyjmowany alkohol może doprowadzić do wad wrodzonych. Warto zauważyć, że alkohol łatwo przechodzi przez barierę łożyskową, dlatego atakuje on płód i wpływa na zaburzenia w rozwoju dziecka. Nie można jednak określić, po jakiej dawce alkoholu dochodzi do tych uszkodzeń, ponieważ wiele kobiet będąc w ciąży początkowo o tym nie wie i spożywa alkohol.

Autor: Agata Litwin

 
 
Tagi: fas, przyczyny fas, jak dochodzi do FAS, powstanie FAS, dziecko z FAS, zespół poalkoholowy, zespół alkoholowy u dziecko, zaburzenia u dziecka, wrodzone wady u dziecka, alkohol w ciąży, nadużywanie alkoholu w ciąży

Komentarze