Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Częste zapalenia gardła i migdałków u dzieci

 

3 czerwca 2013

|

Kategoria: Dziecko

 
Częste zapalenia gardła i migdałków u dzieci

Autor: Geo Okretic

Źródło: sxc.hu

Zapalenie gardła i migdałków to wyjątkowo przykre dolegliwości, które mogą powodować ogromny niepokój naszego dziecka. Zapalenia mogą mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Zapalenie migdałków to typowa choroba wieku dziecięcego, u dorosłych znacznie częściej pojawia się zapalenie gardła.
Migdałki to nic innego, jak węzły chłonne, tyle że są one umiejscowione w tylnej części jamy gardła. Ich zadanie polega przede wszystkim na tym, aby ochronić nasz organizm przed atakiem bakterii i wirusów. Stanowią one swoistą barierę przed drobnoustrojami.

Zapalenie migdałków ma miejsce wówczas, kiedy ulegną zakażeniu przez bakterie, wirusy. Charakterystyczny są nawroty choroby, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ponieważ zarażają się one od siebie nawzajem. Ból gardła w różnym nasileniu towarzyszy prawie każdej infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ gardło, podobnie jak nos, stanowi tzw. wrota zakażenia czyli miejsce pierwszego kontaktu organizmu z atakującymi go drobnoustrojami.

Objawy zapalenia migdałków

Do najczęstszych objawów zaliczamy przede wszystkim powiększone migdałki, biały nalot na nich bądź ich zaczerwienienie, ból uszu, nieprzyjemny oddech, trudności w połykaniu pokarmów, ogólne osłabienie organizmu, wysoka temperatura, brak apetytu, a czasami nawet wymioty. Infekcja wirusowa migdałków ma nieco lżejszy przebieg, ale objawy pojawiają się podobne. W przypadku wirusów nie ma białego nalotu na migdałkach, ale są one także powiększone.

Leczenie

Wirusowe zapalenie migdałków w zasadzie można leczyć samodzielnie. Podaje się dziecku tabletki do ssania na ból gardła, które pełnią funkcję odkażającą. Dodatkowo zaleca się płukanie gardła np. szałwią czy wodą z solą. Zapalenie wirusowe tym różni się od bakteryjnego, że w przypadku zaplenia bakteryjnego objawy pojawiają się nagle, natomiast, przy zapaleniu wirusowym wszystkie objawy stopniowo narastają.

W przypadku zaplenia wywołanego przez bakterie konieczna jest wizyta u lekarza. Na migdałkach bowiem pojawia się ropa. Towarzyszy temu też wysoka gorączka. Konieczne jest wówczas leczenie antybiotykami. W przeciwnym razie ropa nie zejdzie z migdałków. Leczenie trwa około 10 dni. Może się czasami zdarzyć, że antybiotyk zostanie źle dobrany ze względu na wąskie spektrum działania. Jeżeli pomimo regularnego podawania antybiotyku objawy będą stale takie same, albo będą narastać trzeba udać się ponownie do lekarza.


Zapalenie migdałków jest trudną do wytrzymania chorobą zwłaszcza dla maluszków. Ból gardła jest bardzo silny. Boli nawet przełykanie śliny. Dziecko ma problemy z jedzeniem, piciem. Migdałki są nabrzmiałe, opuchnięte, więc łatwo je podrażnić. Trzeba być bardzo wyrozumiałym i cierpliwym dla swojej pociechy.

Kilka rad, które pomaga przetrwać w trudnych chwilach zarówno rodzicom i dziecku:
- częste płukanie gardła np. wodą z solą
- podawania tabletek do ssania, gdyż działają one odkażająco
- podawanie dziecku dużej ilości płynów np. ciepłą herbatę z sokiem malinowym bądź cytryną
- nie powinno się palić przy dziecku, ponieważ dym tytoniowy może dodatkowo podrażnić zakażone miejsce
- dziecko powinno leżeć w łóżku
- podawanie tabletek obniżających temperaturę
- do jedzenia należy przygotowywać miękkie posiłki, tak aby dziecko nie miało problemów z przełknięciem
- zaleca się podawanie dodatkowych witamin, które wzmocnią organizm dziecka
- należy zadbać również o powietrze w domu, by nie było zbyt suche

Dobrze byłoby także odizolować chorego od reszty domowników, prosząc o pomoc np. dziadków, by zaopiekowali się zdrowym rodzeństwem. Czasami jest to jednak nie możliwe, warto wtedy podawać pozostałym dzieciom leki, które wzmocnią ich odporność. Często zapalenie migdałków zaczyna się niewinnie - od zwykłego kataru. Dzieje się tak dlatego, że z jamy nosowej drobnoustroje przedostają się do gardła.

Zapalenia gardła i migdałków jest to czas, w którym nie powinniśmy zostawiać naszego dziecka samemu sobie, należy podtrzymywać je na duchu, starać się załagodzić jego cierpienia. Jeżeli zapalenia będą się często powtarzać warto jest się zastanowić nad ich przyczyną (może to być np. złe ubieranie dziecka czy regularne palenie papierosów w jego obecności) oraz profilaktyką.

Autor:

Julia Skonieczna
 
 
Tagi: zapalenie gardła, dziecko, zdrowie dziecka, zapalenie gardła i migdałków u dzieci, gorączka, ból, przeziębienie

Komentarze