Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Autyzm u dziecka

 

5 listopada 2013

|

Kategoria: Dziecko

 
Autyzm u dziecka

Autor: Lorenzo Novia

Źródło: sxc.hu

Autyzm jest nieuleczalną chorobą o podłożu neurologicznym. Dziecko autystyczne ma problemy z wyrażaniem uczuć i w nawiązywaniem kontaktów z otoczeniem. Przez to często bywa otrącone przez rówieśników, co pogłębia jedynie proces jego zamykania się w sobie.

Potencjalne przyczynyautyzmu

Ciężko jest zdefiniować, jaki czynnik warunkuje chorobę autystyczną. Do sytuacji zwiększonego ryzyka zalicza się natomiast uwarunkowanie genetyczne. Odpowiedzialny za to ma być głównie gen EN2, położony na chromosomie 7. Naukowcy są jednak zdania, że nie jeden gen, a zespół (20 – 30) ma związek z powstaniem choroby. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko autyzmu jest wiek ojca, przekraczający 40 lat w chwili poczęcia dziecka. Kolejnym ryzykiem obarczone są tzw. trudne porody, czyli takie, przy których nastąpiły komplikacje w postaci urazów okołoporodowych. Ważną kwestią jest to, że autyzm może pojawić się dopiero w późniejszym życiu dziecka. Taka sytuacja ma miejsce np. przy ciężkich infekcjach w okresie niemowlęcym i związanymi z nimi mocnymi antybiotykoterapiami.

Pierwsze sygnały alarmowe - autyzm

Uważa się, że ewidentną diagnozę autyzmu można postawić dopiero przed ukończeniem trzeciego roku życia. Jednak dużo wcześniej można zaobserwować pierwsze, niepokojące objawy choroby. Autyzm można rozpoznać już u kilkumiesięcznego (najczęściej półrocznego) dziecka. Choroba ta występuje częściej u chłopców, z proporcją ocenianą średnio na 3 : 1. Do charakterystycznych symptomów należą: brak uśmiechu dziecka na widok rodziców i znajomych mu osób. Uboga mimika dziecka wskazuje na brak umiejętności wyrażania emocji. Dziecko nie szuka kontaktu wzrokowego z ludźmi ze swojego otoczenia, nie wykazuje również potrzeby przytulania. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie jest uczulone na mocne bodźce jak np. głośna muzyka i czy np. przed nimi nie ucieka. Do najbardziej charakterystycznych zachowań autystycznego malucha należy kiwanie się oraz uderzanie główką np. w oparcie wózka.

Istota autyzmu

Dziecko autystyczne ma problemy z wyrażaniem uczuć. Zwykle nie odpowiada na uśmiech i nie potrafi interpretować mimiki twarzy oraz gestów osób ze swojego otoczenia. Charakterystycznym zachowaniem jest silna potrzeba izolacji od społeczeństwa, a także stereotypowe, powtarzające się czynności. Bardzo często zdarza się, że dziecko z autyzmem wymagają lub nawet żądają, doskonałej spójności otoczenia. Czynnik ten ma dla niego tak duże znaczenie, że nawet niewielkie zmiany w codziennych czynnościach, jak np. posiłki, czy kąpiele, wywołują u niego silne rozdrażnienie i dezorientację. Dzieci takie mają problem z werbalnym komunikowaniem się. Ich zdolności lingwistyczne są bardzo ograniczone, co jedynie pogłębia problemy z komunikacją interpersonalną i potęguje pragnienie izolacji od społeczeństwa. Wygląd fizyczny dziecka zwykle nie różni się od wyglądu rówieśników. Wystarczy jednak kilka chwil obserwacji, by zorientować się o chorobie dziecka.

Leczenie autyzmu

W każdym przypadku im wcześniejsze rozpoznanie autyzmu i objęcie terapią chorego dziecka (a także jego rodziny), tym większa szansa na skuteczność leczenia. W walce z tą chorobą stosuje się często szeregi środków farmakologicznych, jak np. neuroleptyki, stymulanty i leki antydepresyjne, jednak ich skuteczność jest niewielka. Największy nacisk kładziony jest przede wszystkim na specjalną edukację dziecka i na jego proces usocjalnienia. W ostatnim czasie zaczęto również zwracać uwagę na somatyczne symptomy autyzmu i sposoby ich zwalczania. Zauważono, że dzieci chore autyzm często mają problemy z układem pokarmowym, w postaci zaparć i biegunek, a także z dysbiozą jelitową, czyli przerostu nieprawidłowych, chorobotwórczych bakterii oraz grzybów. Dodatkowo, młodzi pacjenci  mają często nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy, a także np. zaburzenia neuroprzekaźników. W związku z tymi spostrzeżeniami jakość życia dzieci z autyzmem znacznie się poprawiła.

Autyzm jest chorobą stawiającą bariery w kontaktach interpersonalnych. Dlatego ważnym jest, by jak najwcześniej podjąć terapię malucha i zminimalizować jego izolację od społeczeństwa. Dzięki temu będzie ono w stanie w miarę możliwości normalnie funkcjonować w dorosłym życiu.

Autor: Marlena Podsiedlik

 
 
Tagi: autyzm, czy moje dziecko jest chore na autyzm, jak rozpoznać autyzm, dziecko nie che się przytulać, dziecko nie wyraża emocji, brak emocji u dziecka, brak uczuć u dziecka, dziecko nie toleruje zmian, problemy pokarmowe u dziecka, bark czułości u dziecka, dziecko nie chce się przytulać, dziecko z autyzmem, czym jest autyzm, co to jest autyzm, jak leczyć autyzm

Komentarze