Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Artykuły
 

Gorączka reumatyczna u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

1 marca 2013

|

Kategoria: Dziecko

 

Gorączka reumatyczna u dzieci – przyczyny, objawy, leczeniePodwyższona temperatura ciała zwana potocznie gorączką to reakcja obronna organizmu np. na atak wirusów czy bakterii. Jeśli organizm dziecka zaatakują paciorkowce, może dojść do rozwoju choroby zwanej gorączką reumatyczną.

 

Czytaj więcej

 
 

Metody leczenia udaru mózgu

 

26 lutego 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 

Metody leczenia udaru mózguTo kolejny przypadek konfrontacji pięknej idei z przykrą rzeczywistością oraz niezmiennością faktów. Ta piękna idea, o której jest mowa, to pogląd głoszący, że oczyszczenie zablokowanych tętnic pacjenta po wylewie, za pomocą specjalnego, wijącego się w miejscu powstania zatoru, urządzenia, można ocalić zagrożone komórki mózgowe, tym samym zapobiec wielu niepełnosprawnościom, spowodowanych wylewem krwi do mózgu.

 

Czytaj więcej

 
 

Diagnostyka i leczenie choroby niedokrwiennej serca

 

20 lutego 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 

Diagnostyka i leczenie choroby niedokrwiennej sercaChoroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową, jest jedną spośród chorób układu sercowo-naczyniowego, obecnie stanowi istotny problem, ponieważ jest jedną z głównych przyczyn zgonów mężczyzn i kobiet w Polsce, a także w innym krajach uprzemysłowionych.

 

Czytaj więcej

 
 

Uzależnienie od środków roślinnych

 

18 lutego 2013

|

Kategoria: Nałogi

 

Uzależnienie od środków roślinnychWbrew pozorom rośliny również mogą stanowić źródło uzależnienia i dostarczać organizmowi substancji szkodliwych, prowadząc do toksykomanii. Uzależnienie tak samo jak inne zazwyczaj wymaga pomocy lekarskiej i psychologicznej.

 

Czytaj więcej

 
 

Trądzik pospolity – jak powstaje i jak go leczyć?

 

14 lutego 2013

|

Kategoria: Uroda

 

Trądzik pospolity – jak powstaje i jak go leczyć?Trądzik związany jest z burzą hormonów w okresie dojrzewania. Chociaż nie zawsze, czasem zdarza się, że osoby nawet powyżej 40 roku życia mają trądzik. Sytuacja ta występuje częściej u kobiet, przyczyną tego może być stosowanie antykoncepcji czy przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej.

 

Czytaj więcej

 
 

Na czym polega wstrząs kardiogenny?

 

8 lutego 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 

Na czym polega wstrząs kardiogenny?Wstrząs kardiogenny (WK) to szczególny rodzaj wstrząsu, którego przyczynami są zmiany w obrębie dużych naczyń tętniczych lub zaburzenia czynności serca. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta, a najczęstszą jego przyczyną jest zawał mięśnia sercowego.

 

Czytaj więcej

 
 

Sepsa – przyczyny, objawy, leczenie

 

5 lutego 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 

Sepsa – przyczyny, objawy, leczenieRozpoczyna się ogólnym osłabieniem organizmu i podwyższoną temperaturą. Można łatwo pomylić ją z ciężkim przeziębieniem. Tymczasem sepsa jest o wiele poważniejszym problemem...

 

Czytaj więcej

 
 

Świńska grypa – co robić?

 

4 lutego 2013

|

Kategoria: Zdrowie

 

Świńska grypa – co robić?

Wśród głównych objawów zakażenia wirusem świńskiej grypy wyróżnia się ogólne osłabienie, brak apetytu, kaszel i bardzo wysoka gorączka. Okres wylęgania wirusa świńskiej grypy to 10 dni. Grypa świńska przenosi się poprzez bliski kontakt zakażonej świni z człowiekiem oraz odwrotnie. Niestety wirus ma zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka.

 

Czytaj więcej

 
 

E-papierosy kontra Unia Europejska

 

30 stycznia 2013

|

Kategoria: Nałogi

 

E-papierosy kontra Unia EuropejskaKomisja Europejska chcę kontrolować sprzedaż E-papierosów tak samo surowo jak dotyczy to już sprayów i plastrów również zawierających nikotynę. Oznacza to w praktyce wycofanie tego produktu z wolnej sprzedaży a wkrótce według ich producentów całkowity zakaz sprzedaży. Czy rzeczywiście może się tak stać i dlaczego spór ten wzbudza takie emocje postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Czytaj więcej

 
 

Dlaczego metoda rzucenia palenia Allena Carra jest skuteczna?

 

28 stycznia 2013

|

Kategoria: Nałogi

 

Dlaczego metoda rzucenia palenia Allena Carra jest skuteczna?Allen Carr urodził się w  Londynie, palaczem został wieku 18 lat podczas odbywania służby wojskowej. W roku 1958 został księgowym. Już w tym okresie wypalał do 100 papierosów dziennie. Kolejne próby rzucania palenia podnoszone przez Carra okazywały się nieskuteczne. Przed czterdziestką, po śmierci swojego ojca spowodowanej rakiem płuc, poprzysiągł sobie, że rzuci nałóg jednak po wyjściu ze szpitala pierwszą rzeczą jaką zrobił było zapalenie papierosa. Carrowi w końcu udało się rzucić palenie w 1983 roku, w wieku 48 lat.

 

Czytaj więcej